Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet paneli yapıldı
9.4.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün 18.00'da ODTÜ'de "Kadın katillerine indirim değil ağırlaştırılmış müebbet" başlıklı panel düzenledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması için pek çok ilde sürdürdüğü mücadele devam ediyor. Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde bir panel gerçekleştirerek üniversite öğrencileriyle yasa önerisini konuştu ve kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması talebini anlattı.

Panelde "Ölü kadınlar memleketi" kitabı yazarı Burçe Bahadır ve Platform temsilcisi Işıl Kurt konuşmacı olarak yer aldılar.

 

 

Ağırlaştırılmış müebbet caydırıcı oluyor
"Ölü kadınlar memleketi" kitabıyla kadın cinayetlerini katillerle yaptığı saha araştırmasıyla analiz eden Burçe Bahadır konuşmasında cezanın ne denli caydırıcı etkisi olduğunu anlattı.  Kadın katillerinin indirim alacaklarını bildikleri için kadınları öldürmeye cesaret ettiklerini söyleyerek, cezaevinde görüştüğü kadın katillerinin ifadelerinde örnekler verdi. Ceza alan katillerin "bu kadar ceza alacağımı bilseydim yapmazdım" sözlerine dikkat çekti.

 

Somut hedef: kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcilerinden Işıl Kurt ise, Platformun yıllardır sürdürdüğü mücadeleyi ve bu mücadeleyle neleri kazandıkarını anlattı."Mücadelemizle kadına yönelik şiddeti önleme kanununu yasalaştırdık. Şimdi önümüzde kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını uasalaştırma hedefi var. Biz somut hedeflerle ilerleyerek kadın cinayetlerini durdurabiliriz" diyen Işıl Kurt Platformun yasa için yürüttüğü çalışmaları aktardı.

 

Tüm kadınları eyleme çağırdılar
Platform 18 Nisan 18.00'da Sakarya Meydanı'nda "Kadın Katillerine İndirim Değil Ağırlaştırılmış Müebbet" sloganıyla yapılacak olan eyleme çağrı yapılarak paneli sonlandırdı.