Ağırlaştırılmış müebbet için İstanbul'da yürüdük
11.4.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 14 ilden gelen kadınların katıldığı Türkiye Yürütmesi toplantısında aldığı, kadın cinayeti davalarında uygulanan indirimlerin kaldırılması ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması kararının ardından bugün 19'da İstanbul'da yürüyüş gerçekleştirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kadın cinayeti davalarında uygulanan indirimlerin kaldırılması ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması kararının ardından bugün 19’da İstanbul’da yürüyüş gerçekleştirdi. İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen yürüyüş Fransız Konsolosluğu önünde başlayarak Galatasaray’da son buldu. Öldürülen kadınların ailelerininde katıldığı eylemde kadın katillerine verilen ağırlaştırılmış müebbetin önemi vurgulanarak başka Özgecanlar olmasın diye ağırlaştırılmış müebbet yasalaşmalı denildi. Yürüyüşe Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun ve Divriği Kültür Derneği Kadın Komisyonu da katıldı.

 

Meclis tatilde ancak kadın katilleri değil

Özgecan’ın öldürülmesinin ardından kadın cinayetlerinin meclisin gündemine girdiğinin belirtildiği yürüyüşte ağırlaştırılmış müebbet yasalarmadan meclis tatile girdi ancak kadın katilleri tatil yapmıyor kadınlar hergün öldürülmeye devam ediliyor denildi. Kadın katillerinin takım elbise giyerek öldürülen kadınlara iftira atarak indirim aldığının belirtildiği yürüyüşte katiller indirim alacağını biliyor ve bun göre davranıyor denildi.

 

Kadınlar ağırlaştırılmış müebbet talebini öne çıkarmak için adaleti temsil eden terazi kullandı

Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil: Benim kardeşimin katili takım elbise giyerek indirim aldı. Meclis tatile girmek yerine ağırlaştırılmış müebbet yasasını çıkarmalı 

Milletvekili Melda Onur: Meclis kapandı ama kadın hareketi yürüyüşüne devam edecek. Cinayetlerin peşinde olacağız. Ağırlaştırılmış müebbeti yasalaştıracağız 

Deniz Aktaş’ın annesi Figen Yetişkin: Kızıma bu devlet sahip çıkmadı. Bundan sonra sahip çıksınlar başka denizler olmasın.
 

Deniz Aktaş’ın teyzesi Memnume Yetişkin: Yeğenim öldürümesine açık bir şekilde göz yumuldu ancak başkaları öldürülmesin diye buradayız


 

Mehtap Bülbül’ün annesi Yeter Bülbül: Katiller ağırlaştırılmış müebbet alsın ki artık kimse benim kızım gibi öldürülmesin.


 

 

Özgecan Arslan’ın kuzeni Karanfil Arslan: Başka Özgecanlar ölmesin diye İndirim değil ağırlaştırılmış müebbet istiyoruz


 

 

Emine Canan’ın halası Züleyha Bektaş: Bizlerin talebi ağırlaştırılmış müebbet platform arkamızda bu yasayı geçireceğiz


 

Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu Hukuk Sorumlusu İpek Bozkurt:Kadınlara karşı tutum adliyelerde dahi devam ediyor ve savcılar kadın avukarlara saldırıyor. Ancak bizler verdiğimiz bu mücadelede kadınların hayatlarını kurtarmak istiyoruz katillere indirim değil ağırlaştırılmış müebbet istiyoruz. 

Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav: Kadınları öldürenler türlü iftiralar uyduruyorlar. Bu iftiraları uydurma sebepleri İndirim yasasıdır. Ancak Özgecan’ın öldürülmesi gösteriliyor ki toplum bu sorunun çözülmesini istiyor. Bu sorun ancak kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbetin yasalaşmasıyla çözülür.


Eylemden kareler:

 

 

 

 
12.4.2015

Kadınlar İzmir'de ağırlaştırılmış müebbet için yürüdü