Hatice Kaçmaz'ın ikinci duruşması görüldü
16.4.2015
Evlenme teklifini kabul etmediği için öldürülen Hatice Kaçmaz'ın ikinci duruşması bugün görüldü.Davada tanıklık yapanlar Kaçmaz'ın daha öncede tehdit aldığını söyledi.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde yaptığı açıklamada kadın katillerine indirim verildikçe daha çok kadının öldürüldüğünü söyledi.

Evlenme teklifini kabul etmediği için öldürülen Hatice Kaçmaz'ın ikinci duruşması bugün görüldü.Davada tanıklık yapanlar Hatice Kaçmaz'ın daha öncede tehdit aldığını söyledi.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde yaptığı açıklamada kadın katillerine indirim verildikçe daha çok kadının öldürüldüğünü söyledi. 
 
2014'ün Eylül ayında öldürülen Hatice Kaçmaz'ın 2. duruşması bugün 11.00'da 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.Hatice Kaçmaz evlenme teklifini kabul etmediği için 2014'ün Eylül ayında öldürülmüştü.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdahil oldu

 
Daha önce Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platfrmu, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgür Hukukçular Derneği ve Ankara Barosu davaya müdahil olmuştu. Bu duruşmada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'da davaya müdahil oldu.

Tanıklar tehdit ettiğini söyledi

 
Davada tanıklık yapan iki kişi de Hatice Kaçmaz'ın daha önce tehdit aldığını, hayatını tehlikede hissettiği için savcılığa şikayet etmeyi düşündüğünü söyledi. Katil ilk duruşmada daha az ceza alabilmek için bir anda geliştiğini, bıçağı kurban kesmeye gittiği için yanında bulundurduğunu söylemişti. Diğer tanıkların dinlenmesi üzere dava 11 Haziran saat 11.00'a bırakıldı.
 
Kadınlar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşmasını istiyor
 
Duruşmadan sonra Hatice Kaçmaz'ın ailesi ile beraber adliye önünde basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu katillere indirim verildikçe daha çok kadının öldürüldüğünü söyledi. Kadın katillerine indirim verilesinin önünü kapatacak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması için mücadele edeceklerini söyleyerek eylemlerini sonlandırdılar.