Öldürülen Güllican, Dilan ve Rojda için adalet
20.4.2015
2013 yılının Kasım ayında kocası tarafından öldürülen Güllican Özbir davasının 3. duruşması Kartal Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da Kartal Adliyesi'nde duruşmanın hemen öncesinde Güllican Özbir ve öldürülen kızları Rojda Kaya ve Dilan Kaya için eylemdeydi. Platform, kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet talebini bir kez daha yineledi.

2013 yılının Kasım ayında Güllican Özbir kocası tarafından vurularak öldürülmüştü. Güllican Özbir’in 2 kızı Rojda Kaya ve Dilan Kaya da yine babaları tarafından öldürüldü. Katilin yargılandığı davanın 3. duruşması bugün Kartal Adliyesi’nde görüldü. Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet talebini son süreçte yeniden yükselten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da Güllican, Dilan ve Rojda’ya adalet istemek için Kartal Adliyesi’ndeydi.


Duruşmanın öncesinde adliye önünde eylem yapan Platform, yapılan konuşmalarla, atılan sloganlarla kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesi gerektiğini tekrar vurguladı. Eylemde konuşma yapan Platform temsilcilerinden Işıl Kurt, kadın cinayeti kavramının yasada yer alması ve nitelikli halden sayılması gerektiğini, kadın katillerine hiç bir gerekçe ile indirim uygulanmaması gerektiğini belirtti. Eylemde Güllican’ın ailesinden gelenler de vardı.


Adliye önündeki eylem sona erdirildikten sonra aile ile birlikte Platform avukatı ve temsilcileri duruşmaya girdi. Güllican, Dilan ve Rojda’nın katillerinin yargılandığı dava 4 Mayıs’a bırakıldı.
20.4.2015

Mersin'de kadınlar "kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet" için yürüdü