Mersin'de kadınlar "kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet" için yürüdü
20.4.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün Mersin'de Dershaneler Sokağı'nda buluşarak Forum Havuz önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi. "Kadın katillerine indirim değil ağırlaştırılmış müebbet " pankartının arkasında bir araya gelen kadınlar "kadın katillerine indirim yok" sloganıyla yürüyüşe başladı.

Özgecan Aslan'ın iddianamesinde yer alan "toplumun vicdanını yaraladığı" için katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteminin tüm kadın katilleri için geçerli olması gerektiğini söyleyen kadınlar; kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yasasının çıkması için Meclis'e seslendi.

Hakimler ve Savcılar indirim uygulamasın

Basın açıklamasında yasa çıkana kadar hakimlere ve savcılara seslenen kadınlar kadın katillerine indirim uygulanmaması için çağrıda bulundular. "Kadın cinayetlerini durdurmak sizin de göreviniz" dediler.

Eyleme öldürülen Pınar Ünlüer'in abisi Bayram Ünlüer'de katıdı ve yaptığı konuşmada kardeşinin katilinin aldığı gibi tüm kadın katillerinin ağırlaştırılmış müebbet alması gerektiğini söyledi.

12 Haziran'da Özgecan davası için Tarsus Adliyesi'nde olacaklar

Kadınlar eylemi bitirirken 12 Haziran'da Özgecan Aslan'ın ilk duruşması için Tarsus Adliyesi önünde olacaklarını söylediler.Çevreden de alkışlarla destek aldıkları eylemde  Mersin'deki tüm kadınları kadın cinayetlerini durdurmak için mücadeleye çağırdılar.