Hüsne'nin ölümüyle ilgili iddianame tamamlandı
20.4.2015
Antalya'da 2 ay önce erkek arkadaşı tarafından arabayla ezilerek öldürülen Hüsne Aslan'ın, ölümüyle ilgili iddianame tamamlandı. "Olası Kasıtla adam öldürme" suçundan açılan davada sanıkların ifadesi, Hüsne'nin sırf kendini tavernaya çağıran erkek arkadaşının teklifini reddettiği için öldürüldüğünü ortaya çıkardı.

Türkiye’de kadın cinayetlerine dair gerçekler tüm çıplaklığı ile kendini gösterirken, mücadele yürüten kadın örgütlerinin haklılığı ortaya çıkıyor. Tam Özgecan’ın ölümü ardından 81 ile de kadınlar sokaktayken öldürülen Hüsne Aslan’ın da gitmek istediği yere karar verdiği için öldürüldüğü belirlendi. Kendi seçimlerini yapmak isteyen bir kadın daha kadın cinayetleri ile yaşamdan koparılırken, devlet hala ceza indirimlerinin kaldırılması için somut adım atmıyor.
Arabada da darp etmiş
 
Antalya'da 2 ay önce erkek arkadaşı Şahin Koçar (30) tarafından arabayla saçından sürüklendikten sonra ezilerek öldürülen 23 yaşındaki Hüsne Aslan cinayetiyle ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede; zanlının tavernaya gitme teklifini reddettiği için Aslan'ı önce arabanın içinde darp ettiği, daha sonra araçtan inmeye çalışan genç kızı saçlarından tutarak 2 metre sürüklediği kaydedildi. Yere düşen Aslan'ın başının, aracın tekerinin altında kaldığı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği ifade edildi.
 
Eve gitmek istemiş

 
Cumhuriyet Savcısı Haki Çeliker tarafından hazırlanan iddianameye göre olay şu şekilde gelişti:
Antalya’da 4 kız kardeşiyle birlikte yaşayan Hüsne Aslan, kız kardeşi Cennet Aslan ve erkek arkadaşı Şahin Koçar ile birlikte Kaleiçi’ndeki bir bara gitti. Gecenin ilerleyen saatlerinde iki kız kardeş saatin geç olduğunu söyleyerek eve gitmek istediklerini söyledi. Şahin Koçar ise, kız kardeşlere tavernaya gitmeyi teklif etti. Ancak Aslan ile kardeşi bu teklifi kabul etmedi.
 
Çevreden yardım istemişler

 
Hüsne Aslan ile kardeşini evlerine bırakmak üzere aracına bindiren Koçar, yolda sigara almak için durdu. Bu sırada Aslan ile Koçar arasında tavernaya gitmedikleri için tartışma çıktı. "Ben sizin her dediğinizi yapıyorum, siz beni neden kırıyorsunuz" diyen Koçar, Hüsne Aslan’ı dövmeye başladı. Bunun üzerine Cennet Aslan araçtan inerek yardım istedi. Ancak çevrede bulunan vatandaşlardan hiçbiri kız kardeşlere yardım etmedi.
 
Kurtulmak isterken arabanın altında kaldı
 

Hüsne Aslan, erkek arkadaşının elinden kurtulmak için araçtan dışarı çıkmaya çalışırken Koçar, genç kızın saçlarından tutarak gaza bastı. Aracın açık kapısı park halindeki bir araca çarpınca Aslan araçla kapı arasında sıkıştı ve yaklaşık 2 metre sürüklenip yere düştü. Aracın arka tekeri genç kızın kafasının üzerinden geçti. Zanlı olay yerinden kaçarken, Aslan kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
 
Olası kastla adam öldürmekten yargılanacak

 
Ölü muayene tutanağına göre; Aslan’ın kafatasında kırık olduğunu belirten savcı Çeliker, zanlının olası kasıtla ölüme sebebiyet verdiğini belirtti. Hazırlanan iddianame 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve zanlı hakkında ‘Olası kastla insan öldürme’ suçlamasıyla dava açıldı. Önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak olan Şahin Kocar, 25 yıl hapis cezası istemiyle yargılanacak.
20.4.2015

Kadınlar Manisa'da ağırlaştırılmış müebbet için sokaktaydı