Kadınlar Ankara'da ağırlaştırılmış müebbet talebiyle yürüdü
20.4.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün saat 18.00'da Ankara'da kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet talebiyle eylem yaptı. Platform, meclis açılır açılmaz meclisin kapısında olacağız dedi.

Platform yıllardır takip ettiği davalarda emsal kararlar oluşturmak için katillere ağırlaştırılmış müebbet cezasının verilmesini sağlamaya çalışıyor. Mart ayı içinde öldürülen 33 kadın bu cezanın gerekliliğini bir kez daha kanıtladı. Bu nedenle platform katillere indirim verilmemesi için ağırlaştırılmış müebbet cezasının yasalaşmasını istiyor.


Öldürülen kadınların aileleri en önde yürüdü
Platform bugün Sakarya Caddesi'nde öldürülen Hatice Kaçmaz ve Hülya Çelik'in ailesinin de katıldığı bir yürüyüş düzenledi. Kadınlar mahkemelerdeki iyi hal indiriminin son bulmasını ağırlaştırılmış müebbetin yasalaşmasını istedi. Eylem yürüyüş boyunca kafelerde oturan ve yoldan geçen insanların alkışlarıyla ve yoğun desteğiyle karşılaştı.


"Meclis açılır açılmaz meclisin kapısında olacağız"

Platformun Ankara Yürütme Kurulu üyesi Şeyma Baş basın açıklamasını okudu. Hakimlere ve savcılara, katillere indirim vermemeleri çağrısı yaptıktan sonra "Yapılması gereken TBMM'ye sunduğumuz TCK ek madde teklifini meclis raflarından alıp genel kurula getirmektir. Meclis açılır açılmaz kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet yasalaşsın diye meclisin kapısında olacağız" diyerek eylemi sonlandırdılar.