Platform Niğde'de ikinci eylemini gerçekleştirdi
20.4.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar 18 Nisan Cumartesi günü saat 12 'de Niğde Belediyesi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Açıklamada kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vurgulandı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar 18 Nisan Cumartesi günü saat 12 'de Niğde Belediyesi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Platform temsilcisi olarak konuşan Hülya Yıldız, kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının neden önemli olduğunu bir kez daha açıkladı: "Kadın cinayetlerinin sürmesine sebebiyet veren esas eğilim 'erkek şiddetini ceza indirimleriyle aklamak' eğilimidir."

 

 

Ağırlaştırılmış müebbet yasalaşsın diye meclisin kapısında olacağız

Yıldız, bu indirimleri ortadan kaldıracak yasayı çıkarması için meclise şu uyarıda bulundu:

''Kurulacak olan yeni meclise şimdiden hem çağrımız hem de uyarımızdır. Yapılması gereken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun iki yıl önce TBMM'ye sunduğu TCK Ek Madde teklifini meclis raflarından alıp, Genel Kurul'a getirmektir. Meclis açılır açılmaz kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet yasalaşsın diye meclisin kapısında olacağız."

 

 

Kadınlar hakim ve savcılara seslendi

Yıldız, ayrıca, yasa çıkana kadar hakimler ve savcılara  indirim vermemeleri için uyarıda bulundu:

''Meclis tatile girmiş olsa da her gün öldürülen bir kadının davası görülüyor ve o mahkemelerde katiller nasıl indirim alacaklarını çok iyi biliyorlar. Meclis tatile girse de yapılacak bir şey yok diye düşünmesin kimse, Hakimler ve Savcılara yapılması gerekeni bir kez daha söyleyelim: Adaletin yerini bulması için, kadınların hayatta kalması için kadın katillerine indirimleri uygulamamak elinizde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermek elinizde."

Platform "asla yalnız yürümeyeceksin" , "kadın katillerine indirim yok" ve "yasayı çıkart kadını yaşat" sloganları atarak eylemi sona erdirdi.