Kadınlar Değer Deniz'e sahip çıktı
8.5.2015
Dün Beyoğlu'nda evinde ölü bulunan Değer Deniz'e sahip çıkan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, bugün ellerinde karanfilleri ile Değer'in evinin önündeydi. Kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele edeceklerini söyleyen Platform üyeleri, somut adım atılması gerektiğini bir kez daha haykırdı.

Öldürülen Değer Deniz'in kapısının önü, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri tarafından karanfiller ve Değer’in resimleriyle donatıldı. Kadınlar kadın katillerinin faillerinin bulunması için ve katillerin hak ettikleri cezayı almaları için Değer'e sahip çıktıklarını söyledi ve kapısının önüne karanfil bıraktı.

“Kadınlar hiç bir kadının ölümü hak etmediğini” söyleyen kadınların bekleyişi sokaktan geçen kadınların da desteği ile giderek kalabalıklaştı.

 

Kadın cinayetlerinde failler bulunmalı ve hakettiği cezayı almalı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu genel temsilcisi Gülsüm Kav konuşmasında şunları söyledi: "Son dönemde kadın cinayetlerini durdurmadıkları gibi, faillerin yakalanmasında da işi ağırdan alıyorlar. Bunu da protesto ediyoruz. Değer'in nezdinde, biz failin yakalanmasını ve kadın cinayetlerinin durdurulması için atılması gereken tüm somut adımların atılmasını istiyoruz. Değer'le birlikte 100'üncü kadın kardeşimizi de kaybettik 2015 yılında. Daha ne olması gerekiyor Bir an önce bütün bu somut adımların atılmasını istiyoruz. Bu adımlar atılana kadar da mücadelemize devam edeceğiz."

Medya kadın katillerine indirimlerin önünü açmasın

Değer Deniz'in sanaçı arkadaşı ve Platform üyesi Selen Gülün konuşmasında medyanın Değer'in cinayetinin ele alınışının ceza indirimlerin önünü açtığını ifade etti. Medyada kullanılan "beyoğlu şarkıcısı" ve "otelde çalışıyordu" gibi vurguların cinayeti meşrulaştırıcı ifadeler olduğunu söyleyen Gülün, medyayı kadınların yanında olmaya çağırdı. "Sadece ortaya güzellik çıkarmak için yaşayan bir insanın bu şekilde elimizden alınmasını kınıyoruz. Bir an önce faillerin bulunmasını istiyoruz" dedi

Eylemde kadınlar söz aldı, kadın cinayetlerini durdurmak için mücadeleye çağırdı:

 

Değer Deniz'in komşularına baş sağlıyı dileyen platform üyeleri katillerin hak ettiği cezayı alana kadar mücadele edeceklerini söyledi.