Kadınlar, Paris'te Platform İçin Koştular
4.3.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na yurt dışından destek veren kadınlar, Paris Yarı Maratonu'nda Platform için koştular.

 

 

Paris Yarı Maratonu kendine has özellikleri ile ayrı bir olay olarak gerçekleşir. Bu Fransa ve yurtdışında 30.000 katılımcı ile dünyanın en popüler yarı maraton yarışları biridir. Rota nispeten düzdür. "BoisdeVincennesWood" nin caddeleri ve sokaklarında, Paris'in doğusunda ve çevresinde koşucular yer alır. Yarış güzergahı şehir merkezinde son bulur.Yol boyunca eğlenceli bir sürü seyirci olacaktır.


Bu yıl platform için koştular

Bu yıl 3 Mart’ta düzenlenen yarışta, platformu temsilen arkadaşlarımız da katıldı. Kadın cinayetlerini durdurmaya destek olmak için oradan koştular, platformu tanıttılar, bağış topladılar. Ellerinden geleni layıkıyla yapmış oldular.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun mücadelesi Türkiye sınırlarını aşarak büyüyor. Avukat Eren Arasan ve Beril Pakakar, Paris'te kadın cinayetlerini durdurmak için mesafelere rağmen destek oluyor.

 

O yolu katettiler

Koşu sırasında üzerilerinde Platform’un logosunu taşıyan Eren Arasan ve Beril Pakakar Türkiye'deki kadın cinayetlerine karşı Fransa'daki girişimlerini şu şekilde açıkladı:

"Gün geçtikçe çoğalan, istisnai olmaktan uzaklaşan, neredeyse normalleşen kadın cinayetleri kadının toplumdaki yerinin bir göstergesi. Kadının en temel haklardan yoksun bırakılmasına karşı, aile içi şiddete ve kadın cinayetlerine karşı mücadelede hala katedilmesi gereken çok uzun bir yol var ne yazık ki. Biz de en azından bu yolu sembolik olarak katetmeyi istedik ve bu bireysel meydan okumamızı kadın cinayetlerine dur demeye adadık."