Platform Tekirdağ yürütmesi, kadınlarla söyleşide buluştu
12.5.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Tekirdağ Yürütmesi, geçtiğimiz günlerde geniş katılımlı bir söyleşiye imza attı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral ve Avukat İpek Yelken Altıntaş’ın konuşmacı olduğu söyleşinin moderasyonunu Gamze Varol Saraçoğlu gerçekleştirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Tekirdağ Yürütmesi, geçtiğimiz günlerde geniş katılımlı bir söyleşiye imza attı. Platform’un Tekirdağ Yürütmesi Özgecan Aslan’ın ölümünü ardından daha da yükselltiği kadın mücadelesini bu kez Tekirdağ’daki kadınlara söyleşi ile anlattı. Söyleşide konuşmalar başlamadan önce öldürülen kadınların anısına küçük bir anma da gerçekleştirildi. Seyircilerin arasında siyah kıyafetleri ve ellerinde öldürülen kadınların resimleriyle oturan onlarca kadın, sırayla ellerinde taşıdıkları kadınların hikayelerini salona okuyarak, sahneye çıktılar. Ardından ellerindeki öldürülen kadınların fotoğraflarını sahnenin arkasına asan kadınlar, salondan büyük alkış alarak sahneden indiler.

Programın saati yaklaştıkça salonun sayısı artmaya başladı. Salonda öldürülen kadınların yerleri de ayrılmıştı. Öldürülen kadınlarının resimlerinin asıldığı bazı koltuklar onların anısına boş bırakıldı.

Konuşmacıların anlatımları başlamadan salonda Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun eylemlerinden ve çalışmalarından oluşan videolar da gösterildi. Ardından söyleşinin açılış konuşmasını Platform Tekirdağ Yürütmesi’nden Mine Engin Tekay yaptı. Platformun kadın mücadelesini ve Tekirdağ’da yürüyen çalışmaları kısaca vurgulayan Tekay, sözü konuşmacılara bıraktı.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral ve Avukat İpek Yelken Altıntaş’ın konuşmacı olduğu söyleşinin moderasyonunu Gamze Varol Saraçoğlu gerçekleştirdi. Gamze Varol Saraçoğlu kısa bir sunuşun ardından sözü ilk konuşmacı olan Gülferah Güral’a bıraktı. Güral, kadın dostu belediyelerden söz etti, Süleymanpaşa Belediyesi’nin de kadınların lehine yaptığı çalışmaları anlattı. Ardından konuşmasını yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi, Türkiye’de kadın cinayetleri gerçeğini ve kadınların verdiği yaşam hakkı mücadelesini anlattı. Kav, özellikle AKP döneminde artan kadın cinayetlerini istatistiki verilerle açıkladı. Son konuşmayı ise Avukat İpek Yelken Altıntaş yaptı. Altıntaş, kadınlara hukuki haklarını anlattı. Şiddete uğrayan ve hayati tehdit alan kadınların başvurması gereken yolları aktardı. Konuşmacıların konuşmalarının ardından, söyleşinin ikinci bölümü salondan gelen sorularla sürdü. Söyleşiyi dinleyen kadınlar, konuşmacılara sorularını sordu, kendi fikirlerini beyan etti. Soru cevap bölümünün ardından söyleşi sona erdi.