Fatma Karaca davasında savcı tahrik indirimi istiyor
15.5.2015
2014 Ekim ayında kocası tarafından öldürülen Fatma Karaca’nın ilk duruşması 14 Mayıs günü İskenderun Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma çıkışında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Fatma Karaca’nın ailesiyle beraber basın açıklaması yaptı, katili için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

1.Ağır Cezada ilk duruşması görülen davada hazırlanan iddianamede Savcı tahrik indirimi istemişti. Ailesinin de ifade ettiği gibi katile indirim verilmemesini isteyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Hatay Barosu Kadı Hakları Komisyonu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı müdahillik talebinde bulundu. Karar için ara verilen duruşmada, Platform’un ve Baro’nun müdahillik talebi reddedildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da Bakanlık olarak müdahilliği kabul edilmezken, avukatın yalnızca vekil olarak duruşmaya dahil olabileceği kararı verildi.

Katil indirim almak için ifade değiştirdi

Mehmet Karaca indirim almak için ifade değiştirdi. Daha önce hiç söylemediği “bana hakaret etti” gibi iddialarda bulundu. Mehmet Karaca’nın soğukkanlı ifadesi dikkat çekti. Kadınların şiddet gördüğü gibi kendisinin de “erkek şiddetine maruz kaldığını” söyledi.

 Aile ifadesinde talebini söyledi

Fatma Karaca’nın annesi ve iki kardeşi davaya müşteki olarak katıldı. İfadelerinde katilin yalan söyleyerek indirim almaya çalıştığını ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istediklerini söylediler.
Hakim duruşmada her iki taraf için de yalnızca birer tanık dinlenmesine karar vererek, duruşmayı 12 Haziran’a bıraktı.

Kadınlar Fatma Karaca’ya sahip çıktı

Duruşmanın ardından İskenderun Adliyesi önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu basın açıklaması yaptı.
“Mahkeme heyetlerini kadınların yanında olmaya çağırıyoruz”

Açıklamada ilk sözü alan Fatma Karaca’nın annesi Ayşe Helli: “Ben katilin içerden çıkmasını istemiyorum. Çocuğumun hiçbir suçu yoktu.”

 

 

Fatma Karaca’nın abisi Veysel Helli: “Binlerce kadınların hayatını kaybetmesi gibi benim kız kardeşim de erkek terörü yüzünden hayatını kaybetti. Ancak hazırlanan iddianameye baktığımız zaman sanki bir avukat tarafından hazırlanmış gibi resmen savcı tarafından katili korumaya yönelik tahrik altında cinayeti işlediğini iddia ediyor. Biz bu suçlamaların hiçbirisini kabul etmiyoruz. Bu iddianameyi kabul etmiyoruz. Kız kardeşim hunharca, boğazı kesilerek öldürüldü. Biz bunun hesabını soruyoruz, adalet istiyoruz. Nasıl ki Özgecan kardeşimizi kaybettiysek, Değer Deniz kardeşimizi kaybettiysek, ablamı da öyle kaybettik. Kardeşimin katilinin ağırlaştırılmış müebbet almasını istiyoruz. Kesinlikle indirimden yararlanmasını istemiyorum. Savcılardan, mahkeme heyetinden artık katilleri korumasını istemiyoruz. Bizler masum insanların yanında olmasını istiyoruz. Bizim yanımızda olmalarını ve bizim lehimize karar vermelerini istiyoruz. Bu katil dışarı çıktığında benim annemi, kız kardeşimi kesmeyeceğinin garantisi yok.

Fatma Karaca’nın kardeşi Arzu Dutlu:
“Afla dışarı çıkartmak istiyorlar, asla dışarı çıkmayacak. Adalet istiyoruz."


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcilerinden Fikriye Yılmaz:
“Bizler artık kadın cinayeti haberi almak istemiyoruz. Kadınların öldürülmesi, Türkiye’de kadınların kaderi değil. Artık hükümetin, meclisin bizim iki sene önce sunmuş olduğumuz kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşmasını istiyoruz. Eğer o meclis kadınların da meclisiyse, eğer bu toplumun yarasını kadınlar oluşturuyorsa bu yasa ya yasalaşacak ya da yasalaşacak. Bu yasanın peşindeyiz.  Meclis açıldığında kapısında olacağız.”

Avukat Şükran Dağcebir:
“Kadına yönelik şiddet dosyalarında, kadın cinayeti dosyalarında katillerin haksız tahrik indirimlerinden faydalanmaması gerektiğini savunduk, yine savunuyoruz. Bu dosyada aile içi geçimsizlik haksız tahrik indirimine gerekçe olarak gösterilmiş. Bu iddianameyi sert bir şekilde eleştiriyoruz. Bu iddianameyle gördük ki erkek adalet ver maalesef. Ayrıca davada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun ve Hatay Barosu’nun müdahillik talebinin reddedilmesi hukuk dışıdır.”

Antakya Kadın Dayanışması adına Sultan Başaran:
“ Bugün bir tiyatro oynandı. Katiller hak ettikleri cezayı almalılar. Kendini kurtarmak için her tür yalanı söyledi. Katiller en ağır cezayı almalıdır.”

İskenderun Kadın Platformu adına Belgin Ayrancı:
“Türkiye’de onlarca kadın öldürülüyor. Gerçek adalet istiyoruz. Katiller hak ettikleri cezayı alana kadar mücadelemiz sürecek. Kadın cinayetleri sürdükçe biz de susmayacağız.”

 
16.5.2015

Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet talebimiz CNN'de