Kadınlar Samsun'da yaşam haklarını konuştu
17.5.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Samsun'da 'Kadınlar yaşam haklarını konuşmak için bir araya geliyor' diyerek panel düzenledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Samsun’da kadın cinayetlerini ve cinayetlerin çözüm yollarını konuşmak üzere panel düzenledi. Elektrik Mühendisleri Odası’nda toplanan kadınlar, kadınların yaşaması için taleplerini dile getirdi. Platformun Genel Temsilcisi olan Gülsüm Kav ve ‘Kadın olsaydınız anlar mıydınız?’ Kitabının yazarı Sermin Şahin’in konuşmacı olduğu panelde, birçok kadının söz almasıyla tartışmalar yürütüldü.

 


 
Panelin açılışında konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Samsun Temsilcisi Leyla Canıtez: ‘Öldürülen kadınların aileleriyle birlikte, alanlarda, adliye önlerinde mücadele ediyoruz. Kadınların fıtratında ölüm yoktur. Kadın cinayetleri durdurulabilir. Bu mücadelede hiçbir kadın kardeşimiz asla yalnız yürümeyecektir. ‘ dedi.
 
Çözümlerimizi birlikte kuvvetlendirelim

 
Ardından söz alan Platformun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav:’ Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin durdurulmasında çözüm önerilerimizi birlikte kuvvetlendirmek önemlidir. Kadın katillerine verilen haksız tahrik indirimleri cinayetlerin önünü açıyor bu indirimler kaldırılmalıdır. Bunun için meclisi de göreve çağırıyoruz. ‘ dedi. Ayrıca Gülsüm Kav; Kadınların yaşaması için 5 temel talep olan Cumhurbaşkanı, Başbakan ve meclisteki bütün parti liderlerinin kadına yönelik şiddeti kınaması, 6284 sayılı koruma kanunun etkin uygulanması, ceza kanununa ağırlaştırılmış müebbet teklifimizin yerine getirilmesi, kadın bakanlığının kurulması, cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan yeni ana yasa talep ediyoruz, başlıkları üzerine konuşma yaptı.

 


 

‘Kadın olsaydınız anlar mıydınız’ kitabının yazarı Sermin Şahin kitabından bir bölüm okuyarak Kadının edebiyattaki yeri ve yazarlardaki eril dil üzerine konuşma yaptı.

 


 
Samsun’daki tüm kadınlar platformun çalışmalarına davet edilerek panele son verildi.