Kadın cinayetlerine karşı "Işık" paneli
5.3.2013
Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Topluluğu 8 Mart'a yaklaşırken, toplumu en büyük sorunlarından olan kadın cinayetlerini de konu edinen bir panel düzenledi. Panele davetli olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz katıldı.

 

Rektörün de katıldığı panel saat 13.00’da başladı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz kadın cinayetlerinin önüne geçmek için yapılması gerekenleri anlattı. “12 maddede koruma” başlığıyla şiddet gören kadınların korunmak için yapabilecekleri ilk şeyleri anlattı. Birlikte mücadele edip davasını takip ettikleri 25 aileden örnekler verdi.
 
En yakın zamanlardaki bir ilerleme olarak İzmir’de Ferdana Çöl Davası’nda polise verilen cezayı ve Siirt’te uçurumdan atılarak katledilen Esin Güneş Davası’ndaki tutuklama kararına değinen Yılmaz, mücadele ederek asla yerinde sayılmadığını aksine sürekli ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti. 
 
Mücadele ilerliyor
 
Daha önce platformun yaptığı şeyleri de anlatan Fikriye Yılmaz, büyük kitle yürüyüşlerini,  Cuma eylemlerini,  Kadının Korunmasına Yönelik Kanun tasarısının yazılması ve geçirilmesi için baskı uygulanmasını daha sonraki zamanda dilen taslağın yönetmeliğinin çıkartılması için zorlayıcı güç olmalarını platformun başarıları olarak ifade etti. Bu kısa sürede her şeyi anlatamayacağını belirterek teşekkür etti.