Savcı Burcu Akyol'un katiline ağırlaştırılmış müebbet istedi
24.5.2015
Manisa'da 8 aylık hamileyken, kocası Semih Çapar tarafından öldürülen Burcu Akyol davasında savcı mütalaa verdi. Savcı sanığın eşe ve gebe olan kadına karşı kasten öldürme suçundan ceza almasını istedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Burcu Akyol davası öncesi Manisa Adliyesi önündeydi. Eyleme Burcu Akyol'un anne ve babası da katıldı. Platform, kadın katillerine indirim değil ağırlaştırılmış müebbet istediklerini belirtti. Platform Manisa temsilcisi Semiha Hasgör, Burcu Akyol için adalet sağlanana dek davayı takip edeceklerini vurguladı.

 
Eylemin ardından duruşmaya geçildi. Burcu Akyol'u 8 aylık hamileyken arabanın içinde, 4 yaşındaki kızlarının gözleri önünde döverek öldüren kocası Semih Çapar, Burcu'yu sevdiğini, Burcu'nun kendisini arabadan attığını söylemeye devam etti. Duruşmada Burcu Akyol'a ilk müdahaleyi yapan beyin cerrahı tanık olarak dinlendi. Doktor ifadesinde, Burcu Akyol'un ilk getirildiğindeki kafasındaki izlerin düşme değil darp sonucu olabileceğini vurguladı. Doktirun ifadesi, sanık Semih Çapar'ın "Kendini arabadan attı" iddialarını çürüttü.
 
Duruşmada savcı mütalaa verdi. Semih Çapar'ın eşe ve gebe kadına karşı kasten öldürme suçundan ceza almasını isteyen savcı, herhengi bir indirim talebinde bulunmadı. Sanık savcının istediği biçinde cezalandırılırsa, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alacak. Duruşma 16 Haziran tarihine bırakıldı.