Kadınların ölmesi değil 1+1 daireler AKP'yi rahatsız etti
28.5.2015
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye'de çekirdek aileye doğru bir yöneliş olduğuna değinerek, "Aile bütünlüğünü korumak için TOKİ'nin yaptırdığı sosyal konutlarda artık 1+1 dairelere izin vermiyoruz" dedi. İnsanların yaşam biçimlerine, tercihlerine, gelecek planlarına; daha fazla çocuk yapılsın, herkes AKP istediği zaman evlensin diye karışmaktan çekinmeyen AKP, aynı eforun onda birini kadınları hayatta tutmak için göstermiyor.

Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı, TOKİ konutlarında 1+1 daire yapımının yasaklanmasını kendine görev edindi. Gerekçesi ile bu tip konutların aile yapısına uygun olmaması, sözde aile bütünlüğünü bozması. Bu tip dairelerin aile yapısına uygun olmadığını söyleyen İslam, “Daha önce yapılanlar hak sahiplerine teslim edilecek ama yeni 1+1 konutlar olmayacak” bilgisini verdi.

Bir kadın kapınızı çalarsa yardım edin

Aile Bakanı İslam, bir süre önce Antalya’da erkek arkadaşı tarafından öldürülen Deniz Aktaş’ın, olaydan önce apartmandaki bütün kapıların zilini çalarak yardım istediğini ama kimsenin kapıyı açmadığını hatırlatarak şunları söyledi: “Bu, cinayete ortak olmak demektir. Devlet kadına yönelik şiddetle ilgili tabii ki birtakım tedbirler alacak. Kamu kurum ve kuruluşları üzerine düşeni yapacak ama teker teker her birimizin sorumluluğu var. ‘Görmedim, duymadım, bilmiyorum’ düşüncesine son vermemiz gerekiyor. İnsanlarımıza, ‘Duruma derhal müdahale edin’ demiyoruz; bunu yapıp kendilerini tehlikeye atmasınlar ama haberdar oldukları vahim durumu ilgililere bildirsinler. İstediğimiz şey bu kadar.”

Bakanlık kapısını çalan kadınlara ne zaman yardım edecek

Türkiye’de kadın cinayetlerini önlemek için başta ceza kanunda değişiklik yapılması, bunun yanı sıra da koruma kanunlarının uygulamasının denetlenmesi gerekiyor. Ancak komşuları duyarlı olmaya çağıran İslam kapısını çalan kadın örgütlerinin taleplerini dikkate almıyor.