Anayasa Mahkemesi'nden ortaçağ kararı: imam nikahı artık serbest
29.5.2015
Anayasa Mahkemesi imam nikahı kıymak için resmi nikah kıyma şartını kaldırdı. Kadının ve çocuğun korunmasına aykırı olan Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı Anayasa'ya da aykırılık gösteriyor.

Erzurum Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi resmi nikahtan önce dini nikah yapan sanık çiftin davasıyla ilgili TCK'nın (Türk Ceza Kanunu) 230'uncu maddesinin beş ve altıncı fıkraların iptali için AYM'ye (Anayasa Mahkemesi) başvurdu. AYM, 'birden çok evlilik, hileli evlenme, dinsel tören' maddesini gündemine aldı.

AYM, 'Resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6aya kadar hapis cezası'nı oy çokluğuyla iptal etti. AYM Genel Kurul üyeleri, resmi nikah yaptırmadan imam nikahı kıyanlara hapis cezası verilmesinin Anayasa'nın 10'uncu maddesine aykırı olduğuna karar verdi. 'Kanun önünde dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin herkesin eşit olduğunu ilkesine aykırı olduğunu söyleyen üyeler din ve vicdan özgürlüğü, özel hayatın korunması ilkelerine aykırı olduğunu da ifade ettiler.
AYM'deki karşıt görüşlü üyeler bu düzenlemenin iptali ile resmi nikahların kalkacağı, dini nikahın alternatifi olduğu için kadınlar açısından hukuki, ekonomik sorunlarn yaratacağını savundu. üyeler 1999 yılında AYM'nin tam tersi karar alarak düzenlemenin iptal edildiğini söyledi.

Ayşenur İslam kararla iligli yaptığı açıklamada "çocuk yaştaki evlilikleri provoke eder" dedi.