Arzu Boztaş'ı vuran her türlü indirimi denedi
3.6.2015
Boşanmak istediği için kolları ve bacaklarından vurulan Arzu Boztaş'ın 2. duruşması bugün Yozgat'ta görüldü.

 Arzu Boztaş 14 yaşında evlenmiş 28 yaşına kadar 6 çocuk sahibi olmuştu. Evliliği boyunca her türlü şiddete maruz kalan kadın bir defa şikayetçi olabilmiş, ancak takip edilmediği için eşi silah zoruyla tekrar eve getirmişti. Zihinsel engelli bir kadına tecavüz eden ve ardından kadının Arzu ile birlikte aynı evde kalmasını isteyen Ahmet Boztaş'ı Arzu reddetmişti. Bu sebeplerle boşanmak isteyen Arzu Boztaş'ı Ahmet Boztaş 2014'ün ekim ayında kollarından ve bacaklarından pompalı tüfek ile 7 el ateş ederek vurdu.

Kadınlar Yozgat Adliyesi'nde Arzu'ya sahip çıktı 

Bugün saat 14:00'da Yozgat Adliyesi'nde Arzu Boztaş'ın 2. duruşması görüldü. Duruşmadan önce Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Arzu Boztaş'a sahip çıkmak için eylem yaptı. Arzu Boztaş davasına sahip çıkan Çağdaş Hukukçular Derneği, CHP Çankaya Kadın Kolları, CHP Yozgat İl Örgütü de eylemdeydi.

Platform adına konuşan Ayşen Kavas " Kadın cinayeti ve kadına yönelik şiddet davalarında verilen ceza indirimleri yapılanı haklı gösteriyor. Biz bu indirimler olmasın, caydırıcı olsun diye mahkeme önlerindeyiz ve davaları takip ediyoruz. Arzu'nun davasının sonuna kadar takipçisi olacağız ve sanıkın ceza indirimi almaması için mücadele edeceğiz. Kadınların rahatça kendi hakkında karar verebilmesini sağlayacağız" dedi. 
Arzu Boztaş'ın ablası Kısmet Karademir " Davada hakim ve savcıların bizden yana olmasını bekliyoruz. Benim kardeşimi bu hale getiren bir adam ceza indirimi alamaz. 29 yaşında bir kadını kolsuz bacaksız bırakan adamın ceza indirimi almasına karşıyız" dedi. 
 
CHP Çankaya Kadın Kolları Başkanı Jülide Şimşek "2015 yılında 100'ü aşkın kadın öldürüldü. Arzu Boztaş'a sahip çıkıyoruz." dedi. 
 
CHP Yozgat il örgütü adına konuşan Müge Nurdoğdu " İmam nikahını serbest hale getiren AKP Arzu Boztaş'ı bu hale getirmiştir. Biz buna karşı mücadele ediyoruz" dedi. 
 
Başka bir kadına tecavüz eden sanık eşim aldattı diyerek ceza indirimi almaya çalıştı 
Ahmet Boztaş zihinsel engelli bir kadına tecavüz etmiş olmasına rağmen tahrik indiriminden faydalanmak için Arzu Boztaş'ın aldattığını iddia ediyor. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayeti davalarında verilen indirimleri örnek alarak bu cesareti bulan Ahmet Boztaş duruşmaya 3 tanık getirmişti. Mahkeme heyetini ikna etmek için ağlayan Ahmet Boztaş'ın çabaları boşa çıktı. Tanıkların çelişkili ifadelerinden kaynaklı mahkeme heyeti ifadeleri dikkate almadı.  
Sanık avukatı Ahmet Boztaş'ın akli dengesinin yerinde olup olmadığının araştırılması istedi. Ancak mahkeme bu taleple birlikte diğer tüm taleplerini de reddetti.  
 
Savcı mütalaasında kasten, eşe karşı adam öldürmeye teşebbüs suçundan 20 yıl hapsini istedi. Bir sonraki duruşma 4 Haziran 14:00'a bırakıldı.  
 
Duruşma bizim için olumluydu 
Duruşma sonrası Avukat Evin Konuk "Yine bir aldatma hikayesiyle karşılaştık. Bunun üzerine konuşan tanıklar çelişkili ifadeler kullandı ve tahrik indirimi almak için uğraştıkları açığa çıktı. Sanıkın akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair istenen raporu mahkeme reddetti. İndirim almak için her yolu denediler. Ancak duruşma bizim için olumluydu. Eksikleri ile birlikte savcı mütalaasını bizim istediğimiz doğrultuda verdi. Yaralamadan değil, öldürmeye teşebbüsten ceza istedi" dedi.3.6.2015

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Özgecan'ın davasına çağırıyor