Kadınlar omuz omuza verdi
5.6.2015
Kadın cinayetleri Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri. Özellikle geçtiğimiz kış aylarında Özgecan Aslan'ın Mersin'de öldürülmesinin ardından toplumun "artık yeter" dediği cinayetlerin önlenmesi de mümkün. Ancak bunun için gerekli yasal düzenlemeler yapılmıyor. Kadınlar ise bu durum karşısında omuz omuza veriyor.

Kadın cinayetlerinin durdurulması için; caydırıcı cezalar önemli bir rol oynuyor. Ancak hali hazırda görğlen bir çok kadın cinayeti davasında katillere haksız tahrik indirimi ve iyi hal indirimi verildiği gözlemleniyor.

Bu durumu eleştiren kadınlar ise kadın katillerine indirim verilmesinin önünü tıkayacak çalışmalara başladılar. Kadınların önerisi; kadın cinayetlerinin nitelikli halden sayılması ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması. Bu şekilde hiçbir hakimin indirim veremeyeceği öngörülebiliyor.

Bu konuda çalışma yürüten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, uzun süredir bu talebi dile getiriyor. Konu Meclis’in gündemine de taşınmış durumda ancak henüz somut bir adım yok.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Plarformu’nun Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin ardından “Kadın Katillerine İndirim Değil Ağırlaştırılmış Müebbet” diyerek başlattığı yasal değişiklik talebi, Meclis’in masasında beklemeye devam ediyor.

Yine Özgecan Aslan cinayetinin ardından change.org ekibi de bir imza kampanyası başlatarak indirimlerin kalkması yasasına “Özgecan Yasası” diyor ve Meclis’te bulunan tüm siyasi parti liderlerini göreve çağırıyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Change.org ekibinin aynı hedefe yönelen çalışmalarını bir araya getirerek birlikte yürümeyi planlıyorlar. Platform ve change.org ekibine mikrofon uzattık ve yasal düzenlemenin önemi ve önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmeleri sorduk. İşte cevaplar:

 

Fidan Ataselim:
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi:

Katillere indirim verilememesi için artık yasal düzenleme yapılıp kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmelidir. Bununla ilgili TCK’ya ek  madde önerimiz de oldu. Davalarda karar verici hakimler her yetkilerini kadınlardan yana kullanmalılar. Bizler davalarda ailelerle birlikte, meydanlarda tüm kadınlarla birlikte indirimler kalkana kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Ve şunu belirtmek isterim ki bunun yasalaşması birçok kadının hayatını kurtaracak olan en önemli şeydir.

 

Sırma Süren, 
Change.org Türkiye İletişim Sorumlusu:
 

Üniversite öğrencisi Gözde Salur'un change.org/ozgecan adresinde yürüttüğü kampanya Türkiye'de bir rekor kırdı. Kampanya şu an itibariyle 1milyon 125bin imzada ve bu Türkiye'deki en büyük, dünyadaki 6. en büyük kampanya demek. Toplanan imza sayısı bize gösteriyor ki mahkemelerin verdiği ceza indirimi kararlarını toplum olarak duymak istemiyoruz, vicdanlarımızda bu hikayelere daha fazla yer kalmadı. 

Gözde'nin kampanyası da bu kanayan yaraya dur demek için bir yasa değişikliği talep ediyor ve seçim dönemindeki dört büyük partiden meclise geldiklerinde ceza indirimlerinin önüne geçecek yasal düzenlemeyi yapmalarını istiyor. Kampanya 15 gündür AK Parti, CHP, HDP ve MHP'den konuyla ilgili söz istiyordu. Dün ve bugün CHP ve HDP  liderlerinden bu söz geldi. AK Parti ve MHP'den henüz bir açıklama yok. Seçim yasağına kadar Gözde ve imzacıları söz için bastırmaya devam edecek. Zaten Gözde, kampanyasından vazgeçmeyi düşünmüyor, ve talebini karar vericilere açık olarak bildiriyor. Aslında Şubat ayında kampanya başladığından beri 1milyondan fazla insan, birçok kez özellikle sosyal medya üzerinden konuyla ilgili harekete geçti. Şimdi artık sıra, yeni meclis kurulduğunda özellikle söz veren partilerin harekete geçmesinde.

 

Siz de bir imza vermek isterseniz, aşağıdaki linklerden imza kampanyalarına ulaşabilirsiniz:

https://www.change.org/p/chp-ve-hdp-%C3%B6zgecanyasas%C4%B1-i%C3%A7in-s%C3%B6z-verdi-s%C4%B1ra-sizde-ahmet-davutoglu-dbdevletbahceli

https://www.change.org/p/turkiye-buyuk-millet-meclisi-kad%C4%B1n-katillerine-indirimleri-kald%C4%B1r%C4%B1n-a%C4%9F%C4%B1rla%C5%9Ft%C4%B1r%C4%B1lm%C4%B1%C5%9F-m%C3%BCebbet-hapis-cezas%C4%B1n%C4%B1-yasala%C5%9Ft%C4%B1r%C4%B1n
5.6.2015

Ahmet Boztaş'ın feminizmden korkan avukatı AKP milletvekili aday adayı çıktı