Arzu Boztaş'ın faili Ahmet Boztaş üst sınırdan ceza aldı
5.6.2015
Yozgat Ağır Ceza Mahkemesi bugün takdiri hiç bir indirime yer vermeden Arzu Boztaş'ın failinin yargılandığı davada kararı açıkladı. Kasten eşe karşı adam öldürmeye teşebbüs etmek suçundan üst sınır olan 20 yıl ceza verdi.

 Arzu Boztaş 14 yaşında evlenmiş 28 yaşına kadar 6 çocuk sahibi olmuştu. Evliliği boyunca her türlü şiddete maruz kalan kadın bir defa şikayetçi olabilmiş, ancak takip edilmediği için eşi silah zoruyla tekrar eve getirmişti. Zihinsel engelli bir kadına tecavüz eden ve ardından kadının Arzu ile birlikte aynı evde kalmasını isteyen Ahmet Boztaş'ı Arzu reddetmişti. Bu sebeplerle boşanmak isteyen Arzu Boztaş'ı Ahmet Boztaş 2014'ün ekim ayında kollarından ve bacaklarından pompalı tüfek ile 7 el ateş ederek vurdu.

İndirim Uygulanmadı

Arzu Boztaş'a evlendiği günden beri şiddet uygulayan, zihinsel engelli bir kadına tecavüz eden Ahmet Boztaş ilk duruşmadan beri eşinin onu aldattığını söyleyerek ceza indirimi almaya çalıştı. Ahmet Boztaş'ın yalancı tanıklar getirerek, ağlayarak, akli dengesinin yerinde olmadığına dair rapor isteyerek indirim alma çabaları boşa çıktı.
Mahkeme bugün takdiri hiç bir indirime kararda yer vermedi. Kasten eşe karşı adam öldürmeye teşebbüs etmek suçundan üst sınır olan 20 yıl ceza verdi.

Burada verilecek üst sınırdan ceza kadın cinayetlerinin önüne geçecek
 
Arzu Boztaş avukatları yaptıkları savunmada " bu dava toplum vicdanını zedeleyen ve tüm kamuoyunun takip ettiği bir davadır. Burada üst sınırdan verilecek ceza başka kadın cinayetlerinin önüne geçecektir." dedi.

 "Feminizm kokusuyla müvekkilimin itibarını zedeliyorlar"
 
Ahmet Boztaş'ın avukatı Tuncay Şener ise savunmasında "Feminizm kokusuyla müvekkilimin itibarını zedeliyorlar" diyerek zihinsel engelli bir kadına tecavüz eden, eşinin kollarını ve bacaklarını vuran müvekkilinin itibarını korumaya çalıştı. Ayrıca toplum vicdanını dikkate alarak karar verilmesini isteyen Arzu Boztaş avukatlarına cevaben mahkeme heyetine "Adaleti toplumu tatmin etmek için mi sağlayacağız." dedi.
 
Platform temsilcisi Ayşen Ece Kavas: Bu dava emsal olacak
 
Duruşmanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Ayşen Ece Kavas "Arzu Boztaş ayağa kalkacak, kollarını da kullanabilecek umarız. Ahmet Boztaş'ın yaptıkları yanına kar kalmadı. Arzu'nun, ailesinin, avukatların ve bizim mücadelemizle beraber mücadelemizde sonuç aldık. Adliye adliye eylem yapmamız bu kararı doğurdu. Bu emsallerle kadın kardeşlerimizin hayatını kurtaracağız. Kadın cinayetlerine indirim verilmesini engelleyecek yasal düzenlemeyi yaptırtacağız." dedi.

Arzu Boztaş'ın ablası Kısmet Karademir : "Başka Arzular olmasın"
Arzu Boztaş'ın ablası Kısmet Karademir "Karardan memnunuz. İndirim almamalıydı, almadı. Başka Arzuların olmaması için önemli bir karar" dedi.

Arzu Boztaş avukatlarından ÇHD üyesi Evin Konuk: "İstediğimiz karar buydu"
Arzu Boztaş avukatlarından ÇHD üyesi Evin Konuk "Bu kararlar bu düzenin sürmesini isteyenleri rahatsız edecek ama biz mücadelemize devam edeceğiz. Sanık en üst sınırdan cezalandırıldı. Mücadelemizin bir sonucu olduğunu düşünüyoruz. Biz Çağdaş Hukukçular Derneği ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bu davayı takip ettik. Bundan sonra da buna benzer kadına şiddet olaylarının davalarını takip etmeye devam edeceğiz. Karşı tarafın avukatı toplumu tatmin mi edeceğiz dedi. Tabiki toplum vicdanını esas alacağız. Mahkemenin bu kararı diğer kadına yönelik şiddet davalarında da emsal olur ve kadın kardeşlerimiz bir daha ölmezler."dedi5.6.2015

Ahmet Boztaş'ın feminizmden korkan avukatı AKP milletvekili aday adayı çıktı

5.6.2015

Arjantin'de binlerce kadın "bir kadın daha öldürülmesin diye" yürüdü