Arjantin'de binlerce kadın "bir kadın daha öldürülmesin diye" yürüdü
5.6.2015
Arjantinli binlerce kadın"NiUnaMenos" yani "bir eksik olmayacağız" diyerek Arjantin'de bir kadın daha öldürülmesin diye hükümet binası önünde eylem yaptı.

 Arjantin’de La Cada del Encuentro isimli kadın örgütünün başlattığı kadın cinayetlerine karşı eylem hükümet binası önünden caddelere akan binlerce kadınla birlikte büyüdü. Kadın cinayetlerine karşı Türkiye’de verilen mücadeleye benzer şekilde öldürülen kadınların suretlerinin taşındığı ve bir daha hiçbir kadının kadın cinayetlerinde öldürülmemesi gerektiğini vurgulayan “bir eksik olmayacağız” sloganıyla eyleme çıkıldı.

Arjantin’de yaklaşık olarak her gün 1 kadının öldürüldüğü ve mevcut verilere göre 2008’den beri 1600 kadının öldürüldüğü biliniyor. Öldürülen kadınları temsil eder şekilde yere uzanan kadınlar eyleme bu şekilde destek verdi. 

Arjantin’de geçtiğimiz aylarda 14 yaşında hamileyken erkek arkadaşı tarafından darp edilerek öldürülen ve bir sınıf öğretmeninin boşandığı kocası tarafından öldürüldüğü haberi toplumda büyük tepki uyandırmıştı. Kadına şiddete karşı yasaların ağırlaştırıldıktan sonra bunların uygulanmadığını vurgulayan kadınlar adalet sisteminin ve yasa yapıcıların kadınlardan yana tutum alması gerektiğini söylediler. Eylemde kadınların mücadelesine destek veren siyasi partiler ve sendikalar ve sivil toplum örgütleri de bulundu.

İşte eylemden kareler:
5.6.2015

13 yaşındaki çocuğuna işkence eden kişi serbest bırakıldı