Platform YTÜ panelinde
8.3.2013
Yıldız Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen Sosyal Sorumluluk Sempozyumuna kapsamında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nu temsilen Fidan Ataselim konuşmacı olarak katıldı.

 Kadına yönelik şiddeti ve son dönemlerde artan kadın cinayetlerini konu alan sempozyumda konuşmacılar arasında Birleşmiş Milletler Kadına Yönelik Şiddetin Sesi olarak Azra Akın ve Songül Öden de vardı.

 

Yaşam hakkı ihlalleri sürüyor

Platformun kurucularından Fidan Ataselim konuşmasında ‘Son 2-3 yılda kadın cinayetlerinin arttığını görüyoruz. Kadınların yaşam hakkı ihlal edilmeye devam ediyor. Elimizdeki istatistikler bunun en açık örneği son 7 yılda Kadın Cinayetleri %1400 arttı ve her gün 5 kadın kardeşimiz öldürülüyor’ dedi. Ataselim konuşmasının devamında kadın cinayetlerinin önlenebileceğini bunun yolunun etkin koruma ve caydırıcı cezalar olduğunu belirtti. Yetkili mercileri bu konuda göreve çağıran Ataselim ‘Kadın cinayetlerini durdurmak için kadın kardeşlerimiz bir araya gelerek mücadelemize destek vermeli’ dedi.

 

Kadınlar neden öldürülüyor?

Son dönemlerde artan kadın cinayetlerinin akla ‘Kadınlar neden öldürülüyor?’ sorusunu getirdiğini söyleyen Ataselim kadınların büyük bir kısmının boşanmak istedikleri için öldürüldüğünü belitti. Kadın cinayetlerinin temel sebebinin kadınların yaşamlarına ilişkin kararlar almasına izin vermeyen erkek egemen zihniyet olduğunu söyledi.

 

9 Martta kadın kardeşlerimiz öldürülmesin diye yürüyoruz

Sempozyumda platformun ‘Sahip Çıkıyoruz’ eylemlerinden de bahsedildi.20 ilde 30 davaya müdahil olunduğunu ve nerede bir kadın cinayeti olursa platformun hemen oraya giderek basın açıklaması yaptığına da değinildi. Her kadının kadın cinayetlerini durdurmak için yapması gereken bir şeylerin olduğu söyleyen Fidan Ataselim katılımcıları 9 Mart 15:00’da Tünel’den Taksim’e yapılacak olan ‘Kadın kardeşlerimiz öldürülmesin diye yürüyoruz’ eylemine davet etti.

 

Azra Akın: şiddetin her türlüsünün utançtır

Sempozyumda konuşma yapan Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Azra Akın sadece kadınların değil erkeklerinde şiddetle mücadele etmesini gerektiğini ve şiddetin her türlüsünün utanç olduğunu söyledi. Bu konu ile ilgili farkındalık yaratılmalı diyen Akın kuşaklara aktarılan bir şiddet söz konusu şiddet normalleştirilmeye çalışılıyor kadınlar olarak haklarımızı iyi bilmeliyiz ve devlet bu konuda üzerine düşeni yapmalı dedi.