Özgecan'ın katilinin tehditleri kadınları susturmayacak hiçbir kadının sonu Özgecan gibi olmayacak
6.6.2015
Mersin'in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan kardeşimizi insanlık dışı bir biçimde öldüren 26 yaşındaki Suphi Altındöken'in eşi 24 yaşındaki Neslihan Altındöken eşinden boşanmak için dava açtı. Genç kadının avukatı Ebru Çatıkkaş, telefonla "Sonun Özgecan gibi olur" diye tehdit edilince, suç duyurusunda bulundu. Birdaha hiç bir kadın kardeşimizin sonu Özgecan Aslan gibi olmasın diye 12 Haziran'da Özgecan Aslan kardeşimizin davasını takip etmek üzere Tarsus'ta olacağımızı yeniden tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.

Özel Çağ Üniversitesi'nde psikoloji bölümünde okuyan Özgecan Aslan, 11 Şubat'ta, minibüs şoförü Suphi Altındöken tarafından öldürülüp, bilekleri kesilerek cesedi yakıldı. Özgecan Aslan'ın katili Suphi Altındöken'in eşi Neslihan Altındöken de kocasından boşanmak için Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu'na başvurdu. Neslihan Altındöken adına davayı üstlenen komisyon başkanı Ebru Çatıkkaş, eşinin kendisine şiddet uyguladığını kanıtlayan evraklarla birlikte kendilerine başvuran Neslihan Altındöken'in, aynı soy isimle hayatına devam etmek istemediğini söylediğini anlatarak, "Sürecin hızlı yürümesi için anlaşmalı boşanma protokolü hazırlayarak komisyondan arkadaşlarla beraber, artık ismini zikretmek istemiyorum, davalı ile görüşmek üzere cezaevine gittik. Ancak, bizimle görüşmeyi kabul etmedi. Aldığımız duyumlara göre, Neslihan da bunu söylemişti, 'Benden ömür boyunca boşanmak istemiyor. Çünkü ben ondan boşanırsam yeniden bir hayat kuracağım başkasıyla evleneceğim diye' Biz de bunun üzerine şiddetli geçimsizlik sebebiyle davamızı açtık" dedi.

Hiç bir kadının sonu Özgecan gibi olmasın diye Tarsus’ta olacağız

Geçtiğimiz perşembe gecesi saat 23.00 sıralarında evinde ailesiyle oturduğu sırada telefonunun çaldığını söyleyen Çatıkkaş, "8 yaşındaki oğluma 'açma' dememe rağmen telefonu ve hoparlörü açtı. Karşıdaki şahıs, 'Avukat sen misin? dedi. Ben de kim olduğunu sordum. Bana tekrar 'Avukat Ebru sen misin? dedi. Ben de 'Evet benim siz kimsiniz?' dedim. Bunun üzerine karşıdaki şahıs, 'Ne yapacaksın benim kim olduğumu. Kimsenin yuvasını yıkamayacaksın. Salı günkü davadan çekileceksin. Eğer çekilmezsen sonun Özgecan gibi olur' diye tehdit edip telefonu kapattı. Tabi ki tedirgin oldum. Özellikle çocuğum anne sana bir şey mi olacak gibi sözler söylemeye başladı" diye konuştu. Bunun üzerine avukat Ebru Çatıkkaş, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak suç duyurusunda bulundu. Olaydan sonra korkmadığını söyleyen Çatıkkaş, "Kim ne yapacaksa ben buradayım. Biz iyi bir şey yaptık ki, gerçekten mağdur olan bir insanın yanında durduk ki, bu şekilde tepki aldık. Kesinlikle davadan çekilmiyoruz. Suç duyurusunda da bulunduk. Emniyet ve savcılık hızlı bir çalışma yapıyor. Kısa zamanda faile ulaşılacağını düşünüyoruz" dedi.

Özgecan’ın katillerine, avukatı arayıp tehdit etme cüretini veren adalet sistemine karşı 12 Haziran’da Tarsus Adliyesi’nde Özgecan davasının takipçisi olacağız. Kadın katillerinin savurduğu tehditler gerçek olmasın, hiç bir kadının sonu Özgecan kardeşimiz gibi olmasın diye katillere ağırlaştırılmış müebbet talebimizi her yerde yılmadan dile getireceğiz.