Gaziantep'te Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu "Kadınlar Yaşasın Diye" Panel düzenledi
14.6.2015
Gaziantep'te Özgecan Aslan'ın davasının görüldüğü 12 Haziran'dan bir gün sonra "Kadınlar Yaşasın Diye" başlıklı panel düzenlendi. Özgecan Aslan'ın davasını takip etmek için Tarsus Adliyesi'nde bulunan Gülsüm Kav ile İnşaat Mühendisleri Odası Kadın Kurulu Başkanı Gamze Aşnuk'un konuşmacı olduğu söyleşide Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yürütme üyesi Funda Korkmaz moderatör oldu. Korkmaz ''Antep'te de bir daha hiçbir kadının ölmemesi için bir aradayız. Ve ilk panelimizi gerçekleştiriyoruz'' diyerek paneli başlattı.

Panel’de konuşmacıların değindikleri bazı noktalar şu şekilde:

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav:

Aileler ve yarali kadınlarla yol yürüyoruz. Kadın mücadelesinde ayırt edici yönümüz “asla yalnız yürümeyeceksin” sloganı ve yöntemiyle yürüyor oluşumuz. Hayatta kalma mücadelsi veren kadinlarla çalışıyoruz.  Görünür olan hali öldürülen kardeşlerimizin davaları, ancak bu görünür olmama durumu yaşam mücadelesi veriyor olmanın bir gerçeği.

Cem Garipoğlu’nun avukatı bu kadınlar kimyamızı bozuyor demişti. İndirimlerin kaldırılması talebimiz bu yüzden çok önemli. İndirimleri alabilmek için katiller ve katil avukatları her yolu deniyor. Bunlardan cesaret alanlar da kadınlara şiddet uygulamaya ve kadın kardeşlerimizi öldürmeye devam ediyor.  

Esas sorumluları konuya dahil etmeye çalıştık. Kurumlardan veriler talep ettik vermediler. Biz Platform olarak kendi verilerimizi tuttuk. Görüyoruz ki Koruma Kanunu’nun çıktığı sene, yani gerçekten önlem alındığında 2011’de düşüş görüyoruz, 180’den 121’e düştü. 2014’te ise ciddi bir artış oldu, 294 kardeşimizi kadın cinayetlerinde kaybettik. 

Antep kadın cinayetlerinde verilere göre ilk üçün içerisinde. Fatma Şahin bunu Suriye Göçü ile acikliyor. Ama durum bütün Türkiye’de ve dünyada kadınların modern haklarını almak istemesiyle ilgili. “Yeni Havva, eski Adem” durumu yani. Modern haklarını almak isteyen kadınlara direnen eskiden süregelmiş erkek egemenliği direniyor.

Kadın cinayetlerini durdurmanın yolu kadınlar için kocasını ya da erkeği öldürmekten geçmiyor. Bu ince ayrıma dikkat etmemiz gerekiyor. Öne çıkması gereken kadınlar kendini korusun olamaz. Öz savunma yüceltiliyor ama bunu yapamayacak kadınlar var. Bu bütün kadın cinayetlerine çözüm olarak önerilemez. Platformun önerileri bütün kadınları koruyacak ve kapsayacak şekilde, bütün kadın cinayetlerinin önüne geçecek şekilde dava ve hayat mücadelesi tecrübelerimize göre düzenlenmiştir.

İnşaat Mühendisleri Odası Kadın Kurulu Başkanı Gamze Aşnuk:

‘’Bu ugurda ölen tüm kadinlar için saygı duruşu ile başlamak istiyorum’’ diye sözlerine başlayan Aşnuk, kadınların eşit yaşam koşulları içerisinde yaşaması gerektiğine dikkat çekti. 

Panelin sonunda kadınlar Antep’te de kadın cinayeti davalarınının takibi için barodan ve basından haberdar olmayı talep etmeyi kararlaştırdı. Öldürülen kadınların yakınlarıylarıyla iletişimi güçlendirmeyi de önüne koyan Platform üyeleri, bu daha başlangıç, mücadeleye devam diyerek mücadeleyi güçlendirmek için ellerinden geleni yapacaklarının sözünü verdi.
14.6.2015

Savcı katili aklamak için her yolu denedi, Kadınlar davaya sahip çıktı