Milletvekili Selina Doğan: "Kadın katillerine ceza indirimi yapılmasın"
14.6.2015
Geçtiğimiz Cuma günü Özgecan Aslan'ın Tarsus'ta ilk duruşması görüldü. Duruşmada ön plana çıkan en önemli şey katillerin indirim almak üzere şov yapmalarıydı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun aylardır talep ettiği kadın cinayetlerinin nitelikli halden sayılması ve kadın katillerine indirim değil ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini; Özgecan Aslan'ın davasından sonra CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan dile getirdi.

7 Haziran seçimlerinde CHP'den İstanbul Milletvekili seçilen Selina Doğan, Mersin’de eve gitmek üzere bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın davası dolayısıyla kadın cinayetlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

 
Doğan, acil yasal düzenlemeler yapılması gerekliliğini belirterek yeni meclise bir çağrı yaptı.
 
Selina Doğan’ın açıklamaları şöyle:

"Basına ve sosyal medyaya yansıyan bilgilere göre sanıklar, birbirini suçlayarak daha az ceza almak ve iyi hal indirimden yararlanmak gibi bir niyetlerinin olduğunu ortaya koymuşlardır. Böylesine utançtan yüzlerinin kızarması gereken bir durumda bile sanıkların rahat tavırları tüm kamuoyunu bir kez daha yaralamıştır.

Özgecan davası bize bir kez daha kadına yönelik şiddet konusunda acilen yasal düzenleme yapılması gerektiğini ortaya koymuştur. Kadının erkekle eşit bir insan olarak görülmemesi ve kadın hakları konusunda güçlü politikalar ortaya konulmaması şiddete eğilimi olan erkeklere büyük cesaret verdiği tartışmasızdır.

Bu kapsamda yeni seçilen bütün milletvekillerine şu çağrıda bulunuyorum:

Yasama görevimiz boyunca kadın hakları konusunda elimizden gelen bütün çabayı göstereceğimize inanıyorum. Ama Özgecan Aslan davası bir kez daha göstermiştir ki acil olarak yapmamız gerekenler de vardır.

Gelin TBMM, yasama çalışmalarına başlar başlamaz Türk Ceza Kanunu’nda yasal değişiklik yaparak "kadın cinayeti" teriminin kanuna girmesini sağlayalım. Bu kapsama giren suçlarda ceza indirimi yapılmaması için çalışalım. Evrensel hukuk normlarında olduğu gibi kadın cinayetlerini “nefret suçları” kapsamına alalım.

Koalisyon tartışmaları yürütülürken tartışmalara “Kadın Bakanlığı” kurulsun talebinin de artık ciddi bir şekilde gündeme alınmasını ve kabul edilmesini isteyelim. Bu tür şiddet davalarında Kadın Bakanlığı da müdahil olsun.
Erkek milletvekillerinin de kadın milletvekilleri kadar bunu isteyeceğine inanıyorum."
 
 14.6.2015

Savcı katili aklamak için her yolu denedi, Kadınlar davaya sahip çıktı