Özgecan'ın ailesi: "Özgecan yasası çıksın!"
15.6.2015
Mersin’de öldürüldükten 4 ay sonra katil zanlıları yargılanmaya başlanan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın ailesi, kadın cinayetlerinin durdurulması için "Özgecan Yasası" çıkarılmasını talep etti.

Özgecan Aslan’ın ilk duruşmasının görülmesinin ardından anne Songül Aslan basına bir açıklama yaptı.Çok üzgün olduğunu, benzer olayların bir daha yaşanmaması için devlet yetkililerinim harekete geçmesini istedi. Songül Aslan, "Özgecan Yasası'nın çıkmasını istiyorum ben. Kızlarımız, kadınlarımız böyle olmasın. Adalet yerini bulsun istiyorum. Bir daha canlar yanmasın. " diye konuştu.

Baba Mehmet Aslan da "Allah'ın sadece bir meleği insanların kalbini, yüreğini yakabiliyorsa bunun gereğini yerine getirmek mecburiyetindeler. Bu ülkenin tek istediği şey barış" ifadesini kullandı. Davayla ilgili düşüncelerini de paylaşan baba Aslan, şöyle konuştu:  "Benim düşüncem ilahi takdirin, adaletin tecellisi hiç şüphesiz ki yerini bulacaktır. Bu anlamda geleceğin tüm insanlar için iyi olmasını diliyorum. İnsanların vicdanlarını, vicdanlarındaki o adaletin tecelli edeceğine inanıyorum. O anlamda bir mahkeme görülüyor. Benim nazarımda o mahkeme görülmüştür. Mahkeme-i kübrada görülmüştür ve cezası da kesilmiştir. O mahkemede yargılananlar 3 tane kendini, haddini bilmez, nefsine zulmetmiş kişiler değildir. Bu mahkeme-i kübrada insanlık yargılanmıştır. Bu mahkeme de temsili olarak yapılmaktadır."

Abla Beste Aslan ’’İndirim ve tahrik gibi şeylerin yer almamasını istiyorum. Benim kardeşim Özgecan için böyle bir şey söz konusu değil ama gündemde olmayan diğer vakalar için de aynı şey söz konusu olsun. Ben bunu istiyorum. İnsanlar sırf yargılanacakları için kadınlar sürekli tacize uğrarken, bunu dile getirmekten bile çekiniyorlar. Bunun son bulmasını istiyorum" şeklinde konuşarak kadın katillerine indirim verilmemesi çağırıdı yaptı.
 14.6.2015

Milletvekili Selina Doğan: "Kadın katillerine ceza indirimi yapılmasın"