Deniz Aktaş'ın davasına çağırıyoruz
16.6.2015
Deniz Aktaş, kapıya gelen polislere yardım etmeleri için bağırırken yapılmayan müdahale yüzünden erkek arkadaşı tarafından göğsünden ve kalbinden vurularak öldürülmüştü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformutüm kadınları Deniz'in davasını takip etmeye çağırıyor.

20 yaşındaki Deniz Aktaş, birlikte yaşadığı erkek arkadaşı Lokman Barış Çelik tarafından daha önce de ayrılmak istediği için şiddete uğramış, polise başvurmuştu. Ancak Deniz’e gerekli korumalar verilmediği ve şikayeti dikkate alınmadığı için Deniz erkek arkadaşı tarafından başından ve göğsünden vurularak öldürüldü. Deniz Aktaş’ın öldürüldüğü gün bağırma sesi duyan diğer apartman sakinleri tarafından 04.00’da çağrılan polis, kapıya gelmiş Deniz’in “Yardım edin” çığlıklarına rağmen 1 saat boyunca hiçbirşey yapmamıştı.

Deniz korunmadığı gibi ölümden de kurtarılmamış

Daha sonra içerden gelen silah sesleri üzerine de harekete geçmeyen polis silah seslerinden 1,5 saat önce 06.30’da katilin kapıyı açmasıyla üdahale etti. Oysa eğer silah seslerinden sonra dahi müdahale edilmiş olsaydı Deniz Aktaş yaşıyor olabilirdi. Öncelikli olarak kadın mücadelesinin sonucu olan koruma kanununun uygulanmaması daha sonra da Deniz Aktaş yalvarmasına rağmen eve girilmemesi sonucu Deniz Aktaş hayatını kaybetti.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Deniz Aktaş’a adaletin sağlanması için tüm kadınları bu davayı takip etmeye 19 Haziran günü Antalya Adliyesi’ne çağırıyor. Yıllardır koruma kanunu tam uygulanırsa ve kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yasalaşırsa kadın cinayetlerinde azalma olacağını ve kadın cinayetlerinin böyle duracağını söyleyen platform artık kadınlar için gerekenin yapılmasının zorunlu olduğunu da belirtiyor.
 
19 Haziran günü Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu saat 12:30da Antalya Adliyesi önünde basın açıklaması yapacak.17.6.2015

Eskişehir'de kadınlar Huriye Kara ve Çiğdem Çelendir'in davalarına sahip çıktı