Eskişehir'de kadınlar Huriye Kara ve Çiğdem Çelendir'in davalarına sahip çıktı
17.6.2015
Bugün Eskişehir'de öldürülen Huriye Kara ve Çiğdem Çeledir'in davası aynı gün Eskişehir Adliyesi'nde görüldü. İki dava da ertelenirken, davadan sonra kadın örgütleri öldürülen iki kadının davalarına da sahip çıktıklarını ve ikisi için de adalet arayışına devam edeceklerini söyledi.

Huriye Kara boşanmak istediği için çalıştığı yerde öldürüldü. Çiğdem Çeledir de yine boşanmak isterken ailesinin taşınmış eve kocasının evi basmasıyla öldürülmüştü. Huriye Kara’nın davası 14 Temmuz’a ertelenirken Çiğdem Çeledir’in davası

Duruşma’dan sonra Huriye Kara’nın davasına müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Baro Kadın Komisyonu, Odunpazarı Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden kadınlar, Emekçi Hareket Parti’li kadınlar, Halkevci kadınlar ve Gençlik Muhalefeti’nden kadınlar katıldı.

“Bizler iki kadın kardeşimize de sahip çıkıyoruz” diyen platform, “Özgecan’ın davasında katilin alacağı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Huriye kardeşimizin de Çiğdem kardeşimizin de davasını etkileyecektir” denildi.
Aynur Çelik- Çiğdem Çeledir’in annesi: “Kızımın katiline en ağır ceza verilmeli”
Yapılan basın açıklamasında ilk olarak bugün davası görülen Çiğdem Çeledir’in annesi Aynur Çelik “Benim kızımın bir suçu yoktu, o katil geldi evimizi basıp öldürdü. Kadınları öldürüyorlar öldürüyorlar daha sonra da adına namus davası diyorlar. Ben kzıımın katili için en ağır cezanın verilmesini istiyorum. Yeter artık adaletinyerini bulmasını istiyorum” diyerek davanın sonuna kadar peşinde olacağını söyledi.
 
Sabri Us- Emine Baş’ın babası: “Yeni meclis eskisinden ders almalı”
Daha sonra Bilecik’te öldürülen Emine Baş’ın babası Sabri Us konuştu. Sabri Us “400 vekil istiyorum diyenler nerede? Alabildiler mi 400 vekillerini? Alamadılar. Bu sebeple yeni milletvekilleri yeni meclis bundan ders almalıdır. Artık başka bir kadın öldürülmesin. Bu yüzden bu kadın katillerine ağırlşatırılmış müebbet hapis cezası verilmelidir” dedi.
 
Saliha Uyar- Eskişehir’de öldürülen Şeker Dikbıyık’la dayanıştığı için yaralandı
Saliha Uyar, Eskişehir’de öldürülen Şeker Dikbıyık ile yaptığı kadın dayanışması sebebiyle Şeker’in katili tarafından yaralanmıştı. Konuşmasında “Huriye Kara’nın ve Çiğdem Çeledir’in katilleri en ağır cezayı almalıdır. Bizler bu yasanın çıkması için çok büyük emekler harcıyoruz ve harcamaya da devam edeceğiz. Devletin artık kadınları koruması gerekiyor. Artık kadın kardeşlerimizi kaybetmek istemiyoruz” dedi.
 
“Yeni kurulacak hükümeti uyarıyoruz”
Konuşmanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eskişehir İl Yürütmesi Üyesi Berfu Aksoy basıbn metnini okudu. Yapılan Basın açıklamasında “Bugün Kızılay İş Merkezi’nde kocası tarafından öldürülen Huriye Kara’nın  ve boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Çiğdem Çelendir’in davası için buradayız. Her davada kadın katillerinin yapığı  gibi bu iki davada da kadın katilleri haksız tahrik indirimi almak için ellerinden geleni yapıyorlar. 13 yıllık AKP hükümeti döneminde kadın cinayetlerinin ne kadar arttığı ortada. Yeni hükümeti uyarıyoruz. Biz artık bir günde 2 kadın cinayeti davası görmek istemiyoruz. Yeni hükümet kadın cinayetlerini durdurmak için somut adım atmalıdır. Ve yeni kurulacak hükümete de buradan sesleniyoruz ; devlet somut adım atıp ağırlaştırılmış müebbeti yasalaştırana kadar şehir şehir, adliye adliye kadın cinayeti davalarını takip etmeye devam edeceğiz” denildi.