Burcu Akyol'un katiline müebbet hapis cezası
17.6.2015
Manisa'da 8 aylık hamileyken kocası Semih Çapar tarafından dövülerek öldürülen Burcu Akyol davasında karar açıklandı. Semih Çapar'a iyi hal indirimi uygulanarak müebbet hapisle cezalandırıldı. Duruşmanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Adliyesi önünde eylem yaptı.

Geçtiğimiz yıl 17 Mayıs’ta, 8 aylık hamile olan Burcu Akyol, kocası Semih Çapar tarafından 4 yaşındaki çocuklarının gözleri önünde arabada dövülerek öldürülmüştü. Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Burcu Akyol davasının 6. duruşmasına karar çıktı. Semih Çapar “eşe karşı ve gebe olduğu bilinen kadına karşı kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı ve cezasında “iyi hal” indirimi yapılarak müebbet hapise düşürüldü.

 
Karar duruşmasının ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Manisa Adliyesi önünde yaptığı eyleme Burcu Akyol’un ailesinin yanı sıra Bursa’da öldürülen Nuran Dutlu’nun ailesi ve Manisa milletvekili Tur Yıldız Biçer de katıldı. Eylemde Burcu Akyol’un katiline verilen cezanın Platformun mücadelesi sonucu olduğu vurgulandı. Ancak katile verilen “iyi hal” indiriminin asla kabul edilemeyeceğinin belirtildiği eylemde, kadın cinayetlerinde indirimlerin kaldırılarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerektiği vurgulandı. Eylemde konuşan Burcu Akyol’un anne ve babası Fatma ve Süleyman Akyol, kararla birlikte biraz olsun içlerinin rahatladığını belirttiler ve en ağır ceza verilene dek davanın peşinde olduklarını belirttiler. Anne ve baba davanın başından beri yanlarında olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na da teşekkür etti. Eylemde söz lana Nuran Dutlu’nun annesi Hediye, Burcu için ve kendi kızı için de burada olduğunu belirterek en ağır cezaların kadın cinayetlerinde verilmesi gerektiğinin, indirim istemediklerinin altını çizdi. Eylemde konuşan CHP Manisa milletvekili Tur Yıldız Biçer ise yeni mecliste “Özgecan Yasası” olarak toplumda bilinen, kadın cinayetlerinde indirimlerin kaldırılacağı yasanın çıkması için çalışacağına söz verdi. Kadınların “Kadın katillerine indirim yok” sloganlarıyla eylem sona erdi.