Eskişehir'de kadınlar Cansu Kaya için sokaktaydı
19.6.2015
Eskişehir'de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Cansu Kaya'nın hesabını sormak için eylem yaptı. Özgecan Yasası çıksaydı bu yıl öldürülen 144 kadının yaşayacağını söyleyen kadınlar 145. Kadın olmak istemediklerini de belirtti.

 Muğla’da yaşayan 18 yaşındaki Cansu Kaya tıpkı Özgecan gibi vahşi bir şekilde öldürüldü. Kadın hareketi yıllardır kadın cinayetlerini durdurmak için katillere verilen indirimlerin ortadan kalkması ve kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması için mücadele ediyor.Özgecan’ın öldürülmesinden önce meclise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yasa tasarısını hazırlayıp götüren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu artık diyor ki; daha fazla kadın daha feci şekillerde öldürülmeden yasayı çıkartın.

Kadın hareketinin çözümleri dikkate alınmalıdır

Bugün bir çok ilde olduğu gibi Eskişehir Kanatlı AVM önünde de toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Cansu Kaya’nın hesabını sordu. Kadınlar, Özgecan davasını hatırlatarak “Özgecan davasında bu cinayetin toplumun vicdanını yaraladığını söylediler bizler de şunu soruyoruz hangi kadın cinayeti toplumun vicdanını yaralamıyor? Kadın cinayetleri bu toplumun en büyük yarasıdır ve artık bu toplumu yönettiğini iddia edenler kadın cinayetlerini ve kadın hareketinin çözüm önerilerini dikkate almak zorundadır” dedi.

“Ağırlaştırılmış müebbet yasası Özgecan’ı yaşatma yasasıdır”

Platform adına konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eskişehir temsilcisi Fatma Kurt, “Kurulduğumuz günden beri söylediğimiz gibi kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması gerektiğini tüm toplumla beraber tekrar söylemek için buradayız. Bizler inanıyoruz ki kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yasalaşmış olsaydı bugün Cansu kardeşimiz de tıpkı Özgecan kardeşimiz gibi yaşıyor olacaktı. Biz de Özgecan kardeşimiz öldürüldükten sonra toplumun gösterdiği tepkiden yola çıkarak artık diyoruz ki kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yasası Özgecan’ı yaşatma yasasıdır. Burada Eskişehir’de de yetkililere sesleniyoruz burada da kadınlar hem Özgecan yasası çıkmadığı için hem de kadınlar korunmadığı için öldürülmektedir. Biz bu hafta Huriye Kara kardeşimizin mahkemesindeydik, onun katili de indirim almak için her yolu denedi. Diyoruz ki kadın katillerinin indirim alma çabası mahkemeler tarafından araştırma konusu olmamalıdır. Özgecan yasası çıkmadığı için insanların en temel hakkı olan yaşama hakkı kadınlar için ihlal ediliyor durumda. Devlet bu suça ortak oluyor durumda ve erkek şiddetini onaylayan bir yasayı tutuyor durumda. Biz burdan tekrar söylüyoruz Cansu kardeşimizin davasını takip edeceğiz, katillerini asla indirim aldırmayacağız” dedi.

Yapılması gereken açıktır, yapılmalıdır

Daha sonra basın açıklamasını okuyan Özge Uyanık “Bizler artık kadın cinayetlerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşmasını istiyoruz. Kadın cinayetlerine karşı yapılacak çok açıktır. Öncelikle yine kadınların mücadelesiyle geçmiş olan 6284 sayılı koruma kanununun uygulanması ikinci olarak ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması gerekmektedir. Bu sebeple siyasi liderlerin bu yasaya karşı daha fazla direnmemesi gerekip, bu yasanın meclisten geçmesi gerekmektedir. Biz şunu da biliyoruz ki meclistekiler kendi işlerine gelen yasaları çok kısa bir sürede çıkarmaktadırlar. Bundan dolayı biz tüm kadınları mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Kadın cinayetlerini durduracağız ve asla yalnız yürümeyeceksin sloganlarıyla sonlandırılan eyleme Emekçi Hareket Parti’li Kadınlar ve Eskişehir Anarşi İnisiyatifi’nden kadınlar da katıldı.