Kadınlar Özgecan Yasası için İstiklal'i doldurdu
20.6.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün dört ilde Cansu Kaya ve Özgecan Yasası için yürüyüş düzenledi. Çok coşkulu geçen yürüyüşlerin biri de İstanbul'da gerçekleşti. Yüzlerce kadın kararlılıkla kadın katillerine indirimleri kaldıracak yasa için yürüdü.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Cansu Kaya’nın öldürülmesinin ardından 4 ilde kadınları eyleme çağırdı. İstanbul’da Tünel’den başlayıp Galatasaray Meydanı’nda sona eren eyleme yüzlerce kadın “Özgecan Yasası istiyoruz” ve “Kadın katillerine indirim yok” diyerek yürüdü.

Yapılan yürüyüşte Özgecan Aslan’ın kuzeni Karanfil Aslan, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve sanatçı Ceylan Ertem ve Nur Sürer katılırken pek çok kurum da eyleme destek verdi. Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun,  Antikapitalist Müslümanlar'dan kadınlar, Bayan Yanı dergisinin editörleri, Çocuk Bedenime Dokunma İnsiyatifi, İlerici kadınlar, Kadın Muhtarları Derneği, İstanbul Barosu, CHP İl Gençlik Kolları, Yeni Demokrat kadın, ÖDP'den kadınlar, Cansu Kaya için Gebze'de bir saatlik iş durduran metal işçileri eylemde yer aldılar.

Tünel’den başlayan eylem Galatasaray Meydanı’na gelindiğinde konuşmalarla devam etti:

Özgecan Aslan’ın kuzeni Karanfil Aslan:  “Artık son olsun istiyoruz”

“Özgecan ilk değil son da olmayacak dediğim zaman bana siyaset yapıyorsun demişlerdi. O zaman neden kadın cinayetlerinin devamı geldi? Biz artık son olsun istiyoruz.”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav: “Erkek şiddetini aklamanın en temel sembolü işte bu ceza indirimleridir.”

“Bugün burada yasa değişiklik talebimizi daha güçlü dile getirmek için ve bunu bu sefer ne yazık ki Cansu kardeşimiz nezdinde dile getirmek için buluştuk. Cansu kardeşimizden sonra da ne yazık ki 3 kadının daha acı haberini aldık. Seçim sonrası şu günlerde hepimizde aslına bakarsanız bir dursun artık beklentisi var. İşte kadın cinayetleri duracak. Yeni meclisten bizim beklentimiz yüksek. Bugün burada dile getirdiğimiz indirimlerin kaldırılmasıyla ilgili talebimiz Meclis açılır açılmaz ilk iş olmalıdır. Bu talep yerine getirildiğinde bu tablo değişecek. Çünkü daha önce hukukta “töre saiki” diye geçen namus cinayeti çok sık yaşadığımız bir durumdu. Ne zamanki Güldünya Tören hastane odasında öldürüldüğünde toplum vicdanını yaraladığı için talep edildi ve cezada “ağırlaştırıcı sebep” sayıldı. Bugün artık namus cinayetleri eskisi gibi değil.  Okuduğumuz bütün bu kadın cinayetleri töre nedeniyle olmuyor. Kadınlar boşanmak, evlilik teklifini reddettiklerinde, haklarını aramak istediklerinde ve kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için öldürülüyor. Fakat bunlar birbirinden ayrılabilir değil. Erkekleri kadınları öldürebilir olarak gösteren şey işte bu ceza indirimleridir. Erkek şiddetini aklamanın en temel sembolü işte bu ceza indirimleridir. İşte biz diyoruz ki kadın cinayetlerini yasada ağırlaştırıcı sebep sayalım, bu indirimleri kaldıralım. Biz dedik ki yeni mecliste bu yasanın peşini bırakmıyoruz. Meclis açılır açılmaz bu talebimizi gündemde tutarak, hep birlikte bu yasamızı oradan kazanıp dönmeye kararlıyız. Ondan sonra da bütün kadın kardeşlerimize armağan edeceğiz ve başka haklarımızın peşine düşeceğiz.”

Çocuk Bedenime Dokunma İnsiyatifi: “Ecrin nerede?”

Bugün Ecrin için buradayız. Ecrin altı gündür kayıp. Bize yetkili mercilerce halen bilgi verilmiyor. Bizi tatmin edecek, kamuoyunu tatmin edecek hiçbir açıklama yok.”

Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun: “Özgecan yasası çıksın!”

“Hepimizin bildiği Özgecan yasasının çıkması gerekir. Biz yollar yürümekle aşınmaz lafına katılmıyoruz. Emin olun kadın cinayetleri bu yolları yürüye yürüye aşınacak, kadın cinayetlerini hep birlikte durduracağız. Kadın cinayetlerini hep birlikte durduralım, indirimler tamamen kalksın, Özgecan yasası çıksın. Bunu almak için hep birlikte uğraşalım, dilimizden düşürmeyelim.”

Yeni Demokrat Kadınlardan Meltem İnci: “Mücadeleye devam”

“Bugün Cansu Kaya, Özgecan Aslan ve katledilen bütün kadınlar için buradayız. Daha Özgecan’ın mahkemesinde arsızca ifadelerden kendimize gelememişken üst üste gelen kadın cinayetleriyle sarsılıyoruz. Yeryüzü kadın ve erkeğin eşit halde yürüyeceği, aydınlık bir yola kavuşuncaya kadar sokaktayız. Kadın cinayetleri politiktir, kendi adaletimizi sağlayana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Kadın Muhtarlar Derneği adına Halime Totkanlı: “Yeni seçilen kadın milletvekillerine sesleniyoruz.”

“Ben muhtar olarak buradan yeni seçilen milletvekillerine sesleniyorum. Özgecan yasasını çıkartın artık. 13 senedir iktidarda olan bir partinin bu yasayı çıkartmaması içler acısıdır. Özellikle yeni seçilen kadın milletvekillerine sesleniyorum, kesinlikle bu yasayı derhal çıkartmalarını talep ediyorum.