Deniz Aktaş'ın katili indirim peşinde
20.6.2015
Deniz Aktaş'ı öldüren Lokman Barış Çelik hakkında açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Lokman Barış Çelik (40), öldürülen Aktaş'ın annesi Figen Yetişkin, tanık polis memuru Yasin Kaya, komşuları Recebiye Esengin, apartman yöneticisi Ziya Kalkavan ve tarafların avukatları katıldı. Davayı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hukukçuları ve temsilcileriyle takip etti. Dava çıkışında Deniz Aktaş'ın ailesiyle beraber bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

 4 Mart günü saat 04.00 sıralarında tekrar tartışan ikili, bir süre sonra kavgaya başladı. Bunun üzerine Deniz Aktaş pencereyi açıp 'Polis' diye bağırıp yardım istedi. Ancak Lokman Barış Çelik, pencereyi kapatıp Deniz Aktaş'ı içeri aldı. Gürültülerin devam etmesi üzerine komşuları durumu polise bildirdi. Eve gelen polis zili çalınca kapıyı açmayan Çelik, Deniz Aktaş'a da tabancasını doğrultup ses çıkarmamasını istedi. Ancak Deniz Aktaş 'İmdat yardım edin' diye bağırmaya devam etti. Kapı zilinin devamlı çalınması üzerine Lokman Barış Çelik, elindeki tabancayla 4 kez ateş ederek Deniz Aktaş'ı öldürdü. Çelik, bir süre sonra polise teslim oldu.

 

 
Polisler çığlıkları kapıda dinlemiş
Lokman Barış Çelik hakkında, 'kasten öldürme' suçundan 'ağırlaştırılmış ömür boyu hapis' talebiyle Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Savcı Oğuz Aydın'ın hazırladığı iddianamede, Deniz Aktaş'ın öldürülmeden önce apartmandaki komşuların zilini çalıp yardım edilmesini istediği, ancak kapısını açan olmadığı yer aldı.
Çelik ile aynı binada oturan R.E., olay günü saat 05.00 sıralarında kendisine ait kapı zilinin çalındığını, vakit geç olduğu için açmadığını söyledi. R.E., bu sırada bina içersinde bir kadının çığlıklarını duyduğunu aktardı. Aynı binada oturan E.D.P. de, olay günü sabaha karşı 'Lütfen yardım edin. Çok korkuyorum' diye kadın çığlığı duyduğunu, bunun üzerine polisi arayarak bilgi verdiğini söyledi. Tanık Z.K. da benzer beyanda bulundu.Ancak polis çığlıklara rağmen kapının önünde bekledi.
 
Davada ifade veren polisler birbiriyle çelişen şeyler söylerken, Lokman Çelik ise tüm kadın katillerinin yaptığı gibi ceza indirimi almak için Deniz'in onun "erkeklik gururuna hakaret ettiğini" iddia etti.
 
Davada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahillik talebi reddedildi. Müdahillik talebinin reddedilmesine karşılık hukukçular "başka kadın cinayetlerinin olmaması için buradayız, müdahillik talebimiz reddedilse de bu davanın takipçisiyiz" dediler.
 
Dava sonrası basın açıklaması yapıldı
 
Dava sonrasında yapılan basın açıklamasında konuşan Deniz'in annesi Figen Yetişkin kızının katilinin indirim almasını istemediğini "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" istediklerini söyledi. 
 
Eylemde konuşma yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcilerinden Sanem Deniz Kural, Deniz'in katilin hak ettiği cezayı almasına kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.