Kadınlar Cansu Kaya için Samsun'da da meydandaydı
22.6.2015
Bugün Samsun'da 18 yaşında öldürülen Cansu Kaya ve Özgecan yasasının çıkması için kadınlar oturma eylemi ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Samsun’da Çiftlik caddesi Akbank Önünde gerçekleştirilen oturma eyleminde kadınların yaşam hakkı vurgusu yapıldı. Ve bunun için gereken önlemlerin alınması, haksız tahrik indirimleri ve iyi hal indirimlerinin kaldırılması, yasada gereken düzenlemelerin yapılması ve Özgecan yasasının çıkarılması için taleplerde bulunuldu.

Basın açıklamasında, erkek egemen sistemin kadınların yaşam hakkına olan saldırıların kadın cinayetlerini arttırdığı, ve katillerin adeta korunmak için bu yasaların altına gizlendiğinden bahsedildi. Ayrıca açıklamada ‘Kadınlar artık Özgecan yasası istiyoruz diyorlar. Geçtiğimiz günlerde öldürülen Cansu ve diğer kadın kardeşlerinin hesabını sormak için Bu daha başlangıç mücadeleye devam diyoruz’ denildi. 145. Kadın olmayacağız, bir kişi daha eksilmeyeceğiz diyen kadınlar, Ağırlaştırılmış müebbet istiyoruz diye sloganlar atarak oturma eylemlerini sonlandırdılar.