Kadınları öldürmek suç değil, Özgecan'a sahip çıkmak suç
23.6.2015
Alanya'da 16 Şubatta Özgecan için yürüyen Birleşik Haziran Hareketi üyesi beş kişiye izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemekten dava açıldı. Katilleri indirimlerle adeta ödüllendiren yargı, kadınlara sahip çıkanları soruşturuyor.
Alanya’da 16 Şubat tarihinde avukatların düzenlediği Özgecan Aslan ile ilgili bir eyleme katılan 5 Birleşik Haziran Hareketi üyesi, ardından Alanya çarşı merkezine yürüdüğü için soruşturuluyor.
 
Özgecan’ın ölümü ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Alanya’da da halk sokağa çıkarak tepkisini göstermişti. Avukatların başlattığı, ardından öğrencilerin oturma eylemi ile gittikçe kalabalıklaşan eylem, Alanya çarşı merkezine gerçekleşen yürüyüş ve burada yapılan basın açıklaması ile sona erdi. Eylemden aylar sonra 5 kişi hakkında izinsiz ve toplantı ve gösteri yürüyüşü yaptıkları gerekçesi ile dava açıldı. Dava ile ilgili gereken hukuki girişimlerde bulundukları öğrenildi. 
 
O gün Özgecan Aslan için adliye önündeki eyleme katılan ve bu 5 kişiden biri olan Olcay Yıldırım da konuyla ilgili şunları söyledi:
"16.02 tarihinde Özgecan için Alanya Adliyesinde avukatların yaptığı eyleme desteğe gittim, sonrasında üniversiteli arkadaşların oturma eylemine dahil oldum.Kitlemiz kalabalıklaştıktan sonra Alanya Çarşı merkezinde yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdik. Bugün iş yerime gelen polisler tarafından karakola çağrıldım. İzinsiz gösteri ve yürüyüş yaptığımız için soruşturma başlatıldığını öğrendik.İfademde de belirttim;bir kadın olarak kadınlara uygulanan şiddet ve cinayetlerle ilgili sokağa çıkmam ve tepki göstermem haktır ve yasaldır"23.6.2015

Cansu'nun katilleri nitelikli cinsel saldırıdan da yargılanmalı