Berivan davasında sanık Uğur Arat serbest bırakıldı
25.6.2015
17 yaşındayken şüpheli bir şekilde silahla vurulan Berivan Turga'nın ikinci duruşması Bursa adliyesinde görüldü. Dava 9 Eylül'e ertelenirken sanık Uğur A. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Adliye önünde basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, ölümle ilgili soru işaretlerinin olduğunu ve olayın aydınlatılması gerektiği söyledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün (24 Haziran Çarşamba) 17 yaşında iken şüpheli bir şekilde göğsünden vurulması nedeni ile hayatını kaybeden Yaprak Berivan Turga için Bursa Adliyesi’ndeydi. Eyleme Berivan’ın ailesi ve Bilecik’te eski kocası tarafından öldürülen Emine Baş’ın babası Sabri Us da katıldı.


“Şüpheler aydınlatılsın”
Saat 14.00’de başlayan duruşmada olayın cinayet olduğuna dair yeterli delil bulunmadığı gerekçesi, sanığın delilleri karartma şüphesinin olamadığı gerekçesi ile mahkeme, tutuklu olarak yargılanan sanık Uğur Arat, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Ailenin avukatı Engin Yalçın ise olayın aydınlatılması için mahkemeye 3 talep sundu. Birincisi; olay yerinin incelenmesi, ikincisi; başka bir bilirkişi raporu, üçüncüsü ise; canlandırma yapılması. Avukatın talebini kabul etmeyen mahkeme ise duruşmayı 9 Eylül’e erteledi.

“Özgecan yasası çıksın”
Duruşmadan önce adliye önünde basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu; üniversite öğrencisi Özgecanların, 17 yaşındaki Berivanların, 18 yaşındaki Cansu Kayaların ölmemesi için Özgecan yasasının çıkması gerektiğini ve kadın katillerine indirim değil, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğini yönündeki talebini dile getirdi. Yine olayın aydınlatılması gerektiğini söyleyen platform, avukatın 3 talebinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Basın açıklamasını okuyan Eda Derya Toper: “Cansu Kaya kardeşimizi kaybetmemizden bu yana 3 kadın daha öldürüldü, bir kadın parkta eve dönerken iki kişinin tecavüzüne uğradı. Bizim iki yıldır peşinde olduğumuz, kadın katillerine indirimler kaldırılmadığı sürece, yani Özgecan Yasası çıkmadığı süre kadın cinayetleri artarak devam edecek.” dedi.
 
 
Berivan’ın annesi: Adalet istiyorum
Duruşma öncesinde konuşma yapan Berivan’ın annesi Songül Gezici, adalet istediğini belirterek: “Benim tek istediğim adalet yerini bulsun. Benim gibi başka annelerin içi yanmasın, benim gibi ağlamasınlar. Tek istediğim ağırlaştırılmış müebbet cezasının verilmesi; o zaman benim de içim rahat olacak, kızım da huzur içinde yatacak. Benim psikolojim altüst olmuş durumda, kime baksam kendi çocuğumu görüyorum.” şeklinde konuştu.
Öldürülen Emine Baş’ın babası: Hükümet’e sesleniyorum
Bilecik’te öldürülen Emine Baş’ın babası Sabri Us: “Hükümet yetkililerine sesleniyorum; 400 milletvekili istiyorsunuz, şimdi aldınız 400 milletvekilini. Eğer tekrar erken seçime giderseniz 40 milletvekili alırsınız, yanına da bir sıfır atarsınız. Hiç olmazsa hayalleriniz gerçek olur. Ben 900 km yol giderek Tarsus’ta Özgecan kardeşimizin duruşmasına katıldım. Bizi orada iki tane TOMA ile karşıladılar. Biz mi ceza alacağız, yoksa katiller mi?” diyerek hükümete seslendi.
 
Avukat Engin Yalçın: Şüphe aydınlatılmış değil
Engin yalçın: “Adam öldürmekten açılmış dava; ancak şuan intihara doğru gidiyor. Adli tıp raporu silahtan çıkan kurşunun seyir yönüyle hem sanığın hem de maktule isabet ettiğini söylüyor. Mahkeme de bu silahın fiziken sanık tarafından kullanılmadığını söylüyor. Maktul de sağ elini kullanan bir kişi. Sanığın anlatımına göre; sol eline aldığı silahla kendini vurduğunu söylüyor. Sanığın çelişkili ifadeleri var. Ben olayın aydınlatılması için bir canlandırma yapılması gerektiğini söyledim. Bana göre bu şüphe aydınlatılmış değil; bir cinayet mi yoksa bir intihar mı?” dedi.