Muğla'da kadınlar Özgecan Yasası için yürüdü
27.6.2015
Cansu Kaya'nın ardından bugün Muğla'da kadınlar, Özgecan yasası için eylemdeydi. Muğla Kent Konseyi Kadın Meclisleri Birliği tarafından düzenlenen eyleme Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte pek çok kadın örgütü de katıldı. Cansu Kaya, Sedef Berberoğlu ve Pınar Ünlüer'in aileleri de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte yürüdü.

Bugün saat 16:00'da Muğla'da Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan kadınlar, Cansu Kaya'nın öldürülmesinin ardından "Özgecan yasası istiyoruz" diyerek eylem yaptı. Muğla Kent Konseyi Kadın Meclisleri Birliği'nin düzenlediği eyleme Muğla, Aydın, İzmir ve bu illerin ilçelerinden yüzlerce kadın katıldı.

Kadın örgütleri yapıtıkları basın açıklamalarında devletin kadınlarla ilgili gerici yasa ve söylemlerine “yeter” dedi. Muğlada artan kadın cinayetlerine vurgu yapan kadınlar, kadını koruyan yasa taleplerini dile getirerek artık susmayacaklarını ve sokaklarda olmaya devam edeceklerini belirtti. 
 
Eylemde öldürülen kadın kardeşlerimiz Pınar Ünlüer'in babası Zeki Ünlüer, Sedef Berberoğlu'nun annesi Gülender Kan birer konuşma yaptı. Zeki Ünlüer, devletin kadının gündelik hayatına karışmasıyla ilgili söylemlerini eleştirerek "Hangi yüzyıldayız! Devlet artık bunları bırakıp bize verdiği sözleri tutsun. Kadın katillerine ağırlaştırılmış cezalar getirilsin. Benim kızım hayatımda hiç görmediğim biri tarafından öldürldü! İki yıldır da adalet mücadelemiz sürüyor. Oysa bu devlet bize yasa sözü vermişti." dedi. Gülender Kan ise kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet cezası istediğini vurgulayarak "Kızım için adalet mücadelemin peşini bırakmayacağım. Katilinin indirim almaması için elimden geleni yapacağım. Burdan soruyorum kadın olsun erkek olsun bir insanın öldürülmesinin iyi hali olabilir mi. Tabi ki acım dinmiyor ama mücadeleme tüm inadımla devam edeceğim" dedi.
 
Basın açıklaması ve konuşmalardan sonra yürüyüşe başlandı. Eylem saat 17:30 sularında ilk toplanılan yere varılmasıyla sona erdi. Muğla Kent Konseyi Kadın Meclisleri mücadelelerinin bütün kadınlarla beraber devam ederek daha da büyüyeceğini vurguladı ve katılan tüm kadın örgütlerine çağrılarına kulak verdikleri için teşekkür etti.