Hatice Kaçmaz'ın katiline ağırlaştırılmış müebbet istemi
2.7.2015
Bugün evlenme teklifini reddettiğiiçin öldürülen Hatice Kaçmaz'ın 4.duruşması görüldü. Savcı mütalaasında katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Hatice Kaçmaz evlenmek istemediği için, zaten daha önce de kardeşini öldüren fakat şartlı tahliye edilen katili tarafından evinin yakınındaki parkta 15 bıçak darbesiyle öldürülmüştü. Bir önceki duruşmada haksız tahrik indiriminden faydalanmak için yalan senaryolara  başvuran katil aynı tavrını bugünkü duruşmada da sürdürdü.

Platform adliye önünde Hatice'nin ailesi ile birlikte eylemdeydi.
 
Eylem platform Ankara temsilcisi Ayşen Ece Kavas'ın konuşmasıyla başladı.
Ayşen Ece Kavas "Kadın katillerine indirim verildikçe kadınlar öldürülmeye devam ediyor. Bu yıl 150'yi aşkın kadın öldürüldü. Özgecan Yasası geçsekdi böyle olmayabilirdi. Htice Kaçmaz'ın katiline ağırlaştırılmış müebbet verilirse emsal olacak."dedi.
 
Hatice Kaçmaz'ın babası Dilaver Süleymanoğlu aldı. Konuşmasında ''Katil haksız tahrik indirimi alabilmek için ilk duruşmadan beri yalan söylüyor. Biz katilin yasalarda var olan en ağır ceza, ağırlaştırılmış müebbet almasını istiyoruz. Hergün bıçakla,silahla veya başka yollarla öldürülen kadın haberleri duyuyoruz. Platform en başından beri hep yanımızdaydı, onlara da teşekkür ediyorum." dedi.
Avukat Döndü Ceren Şimşek "Katil senaryosunu indirim almak üzere kurmış tamamen. Ancak katillere indirim verildikçe kadına yönelik şiddet ve cinayet olayları artmaya devam ediyor. Kadın cinayetleri politiktir" dedi.
Eylem "Asla yalnız yürümeyeceksin" ve "Kadın cinayetlerini durduracağız" sloganlarıyla sona erdi ve duruşmaya geçildi.

Savcı Mütalaasında Katile Ağırlaştırılmış Müebbet İstedi
Avukatlar ve Platform Ankara temsilcisi Ayşen Ece Kavas dinlendikten sonra savcı mütalaasını verdi. Katile ağırlaştırılmış müebbet ve herhangi bir indirim uygulanmamasını istedi. Savcının mütalaasında "Bana yar olmazsan başkasına da yar olamazsın mantığıyla işlenmiş bir cinayet olduğu açık", "Cinayeti işleyiş biçimine bakıldığında ve cinayet sonrası kurtarmaya dair hiç bir işaret bulunmaması sebebiyle takdiri indirim maddelerine yer verilmemesine" gibi ifadeler yer aldı. Ardından katilin savunmasına geçildi. Önceki duruşmalarda olduğu gibi konuşma kayıtları yeralmasına rağmen katil ceza indirimi almak için yalan söylemeye devam etti. Hatice Kaçmaz'ı sahiplenen kadınların karşısında katil "Mahkemenizin hiç bir etki altında kalmayacağını düşünüyorum. Adalete sığınıyorum. Dünyadaki tüm kadınlardan özür diliyorum" diyerek durumunu hafifletmeye çalıştı.
 
Bir sonraki duruşma 17.08.2015 tarihine bırakıldı.