Emine Börü'nün katili indirim için akıl sağlığı raporu istiyor
3.7.2015
Kadın cinayetlerini durduracağız Platformu, geçtiğimiz yılın aralık ayında öldürülen Emine Börü için ailesi ile birlikte Diyarbakır Adliyesi'ndeydi. Adliye önünde basın açıklaması yapan Platform, duruşmaya da girerek davayı takip etti. Katilin indirim için istediği akıl sağlığı raporu bu duruşmaya gemezken dava 17 Eylül tarihine ertelendi.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesi'ndeki evlerinde 1 Aralık 2014 tarihinde, çocuklarının gözü önünde eşi Ramazan Börü tarafından öldürülen Emine Börü’nün davası Diyarbakır’da devam ediyor.

Davayı başından bu yana takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün de adliye önünde aileyle birlikte Emine Börü için adalet istedi. Adliye önünde basın açıklaması yapan Platform, aileyle birlikte duruşmaya girerek davayı da takip etti.
 
Daha öncesinde indirim almak için akıl sağlığı raporu talep eden katil Ramazan Börü’nün akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair rapor bu duruşmada mahkemeye gelmedi. Raporun beklenmesine ve bir tanığın daha dinlenmesine karar veren mahkeme duruşmayı 17 Eylül 2015 tarihine erteledi. Ramazan Börü’nün tutukluluk hali sürerken, Platform adliye önünde de Emine Börü’nün katilinin ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması için davayı takip etmeye devam edeceklerini ilan etti.