Sedef Berberoğlu içi adalet istediler
3.7.2015
Boşanmak istediği kocası tarafından 13 Eylül 2013 tarihinde öldürülen Sedef Berberoğlu davası bugün Muğla Adliyesi’nde görülmeye devam etti. Katil Lütfi Sefa Berberoğlu’na adli tıptan akli dengesi yerindedir raporu verildiği öğrenildi. Dava dosya adli tıptan dönmediği için 29 Eylül’e ertelendi. Duruşma öncesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Muğla Adliyesi önünde eylemdeydi.

Sedef Berberoğlu davası öncesi Muğla Adliyesi önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu eylem yaptı. Eyleme Sedef’in ailesin yanı sıra İzmir’de öldürülen Pınar Ünlüer’in ailesi de katıldı. Muğla’daki kadın derneklerinden Karya Kadın Derneği ve Emek Benim Kadın Derneği de eyleme katıldı. Eylemde kadın cinayetlerinde indirimlerin kaldırılarak katillere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini sağlayacak “Özgecan yasası”nın çıkarılması talebinin altı çizildi. Sedef Berberoğlu’nun annesi Gülender Kan şöyle konuştu: “yeni meclise sesleniyorum. Biz kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet yasalaşsın istiyoruz. Başka Sedef’ler öldürülmesin diye bu yasa çıkmalıdır.” Pınar Ünlüer’in babası Pınar Ünlüer şunları söyledi: “Biz kızlarımıza olduğu gibi tüm kadınlara adalet için buradayız. Daha önce meclise gittiğimizde tüm partilerin milletvekilleri bize yasa sözü verdiler. Kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbetin yasalaşması sözü verdiler. Bu sözü artık tutsunlar.”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklamasını Neşe Kurucan Vardar okudu. Basın açıklamasında şunlar belirtildi: “Kadın cinayetlerinde indirimleri kaldırın, ağırlaştırılmış müebbeti yasalaştırın! Bu talebi, Muğla’da son olarak gencecik kardeşimiz Cansu Kaya’nın öldürülmesinin ardından bir kez daha güçlü biçimde haykırdık. Kadın katillerine indirim değil ağırlaştırılmış müebbet mücadelemizin adı olan “Özgecan yasası” artık çıkmalıdır.”

Eylemin ardından duruşmaya geçildi. Katil Lütfü Sefa Berberoğlu’nun akli dengesinin bozuk olduğu iddiasına karşılık, adli tıp kurumundan akli dengesinin yerinde olduğuna dair rapor verildiği öğrenildi. Duruşma, dava dosyası henüz adli tıptan dönmediği için 29 Eylül tarihine ertelendi.
 3.7.2015

Muğla Valiliği'nden kadın cinayetlerini durdurmak için komisyon