Manisa'da 13'ü kadın 15 işçi öldü
6.7.2015
Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Çökelek köyünde Gölmarmara ilçesine çalışmak için giden tarım işçilerini taşıyan kamyonete tırın çarpması sonucu 15 işçi hayatını kaybetti, 2 işçi de yaralandı.

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Çökelek köyünden, Gölmarmara ilçesine yaprak toplamak için giden tarım işçilerini taşıyan 45 SA 3779 plakalı kamyonet ile Akhisar istikametinden gelen Ercan İşeli (33) yönetimindeki 10 P 8275 plakalı süt tankeri, Haciveliler Mahallesi'nde çarpıştı. Kazada 13'ü kadın, 2'si erkek 15 tarım işçisi hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı.

 
Ölenlerden Seyide Aydın'ın cenazesi Gölmarmara Devlet Hastanesi'ne, diğer 14 tarım işçisinin cenazeleri ise, Akhisar Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
Ölen tarım işçilerinin Salihli'nin kırsal mahallelerinden Çökelek Mahallesi’nde oturdukları ve yevmiye ile çalışmak üzere asma yaprağı toplamak için yola çıktıkları öğrenildi.
"Bu tür işçi taşımacılığı artık yapılmamalı"
Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz, kaza ile büyük acı yaşadıklarını söyledi. Başkan Öz, ölen işçilerin Salihli ilçesine bağlı Çökelek Mahallesi'nden yaprak toplamak için sahurda yola çıktıklarını, günde 40-50 lira yevmiye ile çalıştıklarını belirtti.
Başkan Öz, bu tür işçi taşımacılığının artık yapılmaması gerektiğini kaydetti. İlçeleri birbirine bağlayan karayolunun da çok dar olduğunu aktaran Öz, “Bu yolun bir an önce genişletilmesi gerekiyor. Yolun yapımı yılan hikayesine döndü. Bugüne kadar bu yolda onlarca insan öldü." dedi.
Orası sıkıntılı bir yol değil
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş Belediye Başkan'ının aksine suçun tankerde olduğunu belirterek, "Orası kazayı sebebiyet verecek sıkıntılı bir yol değil. Aldığımız bilgiye göre, tanker şoförünün karşı şeride geçerek asma yaprağı toplamak için giden ve içinde 15 işçi bulunan kamyonete çarpıyor. Kazada 13'ü kadın olmak üzere 15 işçi kaybımız var. Savcı olayla ilgili gerekli soruşturmayı başlattı. Vefat eden işçilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum." dedi.
 
Kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.