Özgecan yasası mecliste
7.7.2015
CHP Milletvekili Gülay Yedekci kadın katillerine indirim sebeplerini kaldıracak olan Özgecan Yasası diye adlandırılan kanun teklifini bugün meclise verdi

Yedekci, verdiği kanun teklifi ile Türk Ceza Kanunu'nun Cinsel Saldırı suçlarını düzenleyen 102. maddesinde, iyi hal ve haksız tahrik indirimlerinin kaldırılmasını önerdi.Yedekci ayrıca "Çocukların Cinsel İstismarı"nı içeren TCK 103'üncü maddesi ile, "Reşit olmayanla cinsel ilişki" suçlarını düzenleyen 104'üncü maddesinde de değişiklik yapılması için teklif verdi. Yedekci 104. madde de yaptığı değişiklik teklifi ile de "çocuk gelinlerin" önlenmesi için ve cezanın arttırılmasının önünü açtı.

 Hergün vekiller kadın katillerine indirimler kaldırılsın diyor

 Kadın katillerine indirimin kaldırılması için vekiller ayrı ayrı önerge veriyor. Son bir kaç günde Sezgin Tanrıkulu ve Aylin Nazlıaka'da kadın katillerine indirimlerin kaldırılmasını öngören kanun tekliflerini meclise verdi.

 Kadınların talebi Özgecan Yasası

 Haziran ayında 26 kadın öldürüldü, 2015 yılında . Uzun zamandır öldürülen kadınların davalarında kadın katillerine verilen çeşitli ceza indirimleri toplumun büyük tepkisini topluyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise takip ettiği davalarda ve yaptığı eylemlerde kadınları yaşatmanın yolunun Özgecan Yasası'nda olduğunu söyledi.

 Kadın katillerine uygulan tahrik, iyi hal gibi indirimlerin kadın cinayetlerinin önünü açtığı, kadın katillerini cesaretlendirdiği görülüyor. Öldürülen kadınların aileleri Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte kadın katillerine verilen ceza indirimleri kalkmadıkça kadınların öldürülmeye devam edeceğini söylüyor.

 

"Meclisteki tüm siyasi partiler Özgecan Yasası'na destek versin"

 Özgecan Yasası için mücadele veren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav Özgecan Yasası için tüm siyasi partileri göreve çağırarak "Her gün bir vekilin önerge vermesi çok önemlidir. Kanun teklifi veren her vekil kadın cinayetlerinin çözümünü kadın katillerine verilen ceza indirimlerinin kaldırılmasında görüyor. Ancak bu defa Gülay Yedekci Özgecan Yasası adı ile sundu kanun teklifini. Tüm vekiller, tüm siyasi partiler Özgecan Yasası ismi ile sunulan kanun teklifinin altına imza atmalıdır. Daha önce kadın katillerine verilen indirimlerin kaldırılması üzerine tüm siyasi partiler açıklama yapmıştı. Kadın cinayetlerinin çözümü olacak olan bu kanun teklifini desteklemek tüm siyasi partilerin görevidir ve biz göreve çağırıyoruz." dedi.