Serpil Erfındık davasında savcı müebbet istedi
9.7.2015
Bugün İzmir'de görülen Serpil Erfındık davasında savcı mütalaa verdi. Tasarlayarak öldürmeyi görmezden gelen savcı, katilin ağırlaştırılmış müebbet değil müebbet hapis almasını istedi. Duruşma öncesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde eylemdeydi.

15 Aralık 2013 tarihinde boşandığı kocası Vedat Atik tarafından, koruma altında olduğu halde, bir buçuk yaşındaki çocuğunun gözleri önünde öldürülen Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Serpil Erfındık davası bugün İzmir Bayraklı Adliyesi'nde görülmeye devam etti. Duruşma öncesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde eylemdeydi. Eyleme Serpil Erfındık'ın ailesinin yanısıra Pınar Ünlüer'in ailesi de katıldı. Eylemde kadın katillerine indirim değil ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini sağlayacak olan "Özgecan yasası"nın çıkması talebi öne çıkarıldı. Basın açıklamasını Platform adına Emine Sözüdoğru okudu. Açıklamada geçtiğimiz gün Manisa'da yaşanan mevsimlik işçilerin ölümüne de değinilerek "Kadın cinayetleri de işçi ölümleri de önlenebilir" denildi.

 
Eylemin ardından duruşmaya geçildi. Duruşmada davaya katılan Serpil Erfındık'ın ailesinin avukatları, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı esas hakkında görüşlerini söyledi. Serpil Erfındık'ın Vedat Atik tarafından daha önce ölüm tehditleri aldığı için şikayetçi olduğu ve koruma verildiği, dolayısıyla Vedat Atik'in cinayeti önceden planladığı belirtildi. Ayrıca katilin cinayet günü evin çevresinden defalarca geçmesi, cinayetin ardından çok kısa sürede planlı biçimde Serpil Erfındık'ın kartlarından para çekilmesi, katilin ortak çocuklarını ablasına bırakarak kaçması gibi tasarlayarak öldürmeyi açıkça anlatan deliller mahkemeye sunuldu. Katil Vedat Atik'in kasten öldürme suçunu tasarlayarak, canavarca hisle ve töre saikiyle işlediği belirtilerek sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi. Ayrıca sanığın hiçbir indirimden de yararlandırılmaması istendi. Ancak savcı mütalaasında tasarlamayı, canavarca hisle ve töre saikiyle öldürmeyi hiçe sayarak, sanık Vedat Atik'in nitelikli kasten öldürme ile değil, kasten öldürme suçundan ceza almasını istedi. Duruşma 29 Eylül tarihine ertelendi. 29 Eylül'de görülecek duruşmadan karar çıkacak.9.7.2015

Öğrencilerine kadın cinayetleriyle ilgili şiir yazdıran öğretmen işten kovuldu