Öğrencilerine kadın cinayetleriyle ilgili şiir yazdıran öğretmen işten kovuldu
9.7.2015
Notre Dame De Sion'da çalışan 17 yıllık edebiyat öğretmeni Melike Koçak öğrencilerinin çıkardığı fanzine kadın cinayetleriyle ilgili şiirler yazdıkları ve bu şiirlerde "Vajina" "Penis" gibi kelimeler geçtiği için işten atıldı.

 Lisede edebiyat dergisi çıkaran ancak yazdıkları şiirler okul tarafından yayınlanmayan Melike Koçak ve öğrencileri kendi aralarında bir fanzin çıkarmaya başladı. Okul yönetimi tarafından bilinmek istemeyen bazı öğrenciler rumuz bularak sahte isimlerle yazılarını ve şiirlerini yayınlamaya başladı.

Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından bir grup öğrencinin, öldürülen kadınların ağzından yazdıkları mektupları okul basmadığı için altarnati geliştiren öğrenciler ve Melike Koçak okul yönetimi tarafından engelleniyor.

Fanzinde okudukları satırlar herhalde okul yönetimini korkutmuş olacak, fanzinin faturası edebiyat öğretmenleri Melike Koçak’a kesiliyor ve öğrencilerini bu yazıları kaleme alma konusunda yönlendirdiği iddiasıyla işine son veriliyor. Öğretmenin kabahati kendisine tane tane anlatılıyor: Öğrencilerinin toplumsal cinsiyet, beden politikaları ve feminizmle ilgilenmelerinin düzeyini ayarlayamaması, kontrol etmemesi, bu konuda öğrencilerini uyarmak yerine gelişmelerine, eleştirel bakmalarına vesile olması.