Türkiye Yürütmesi yaz kış iş başında: "Özgecan Yasası çıkacak, başka yolu yok"
12.7.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün 10 farklı ilden kadınların katılımıyla Türkiye Yürütmesi toplantısını gerçekleştirdi. Türkiye Yürütmesi toplantısının gündemi, Platform’un yıllardır dile getirdiği ve son aylarda çokça gündemde yerini alan Özgecan Yasası oldu.

Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin ardından kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının, yani Özgecan Yasası’nın yasalaşması için tüm illerine çalışmaları hızlandıran Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu toplantısına bir gündem değerlendirmesi ile başladı. 

 
Gündem değerlendirmesinde ilk yapılan Türkiye toplantısında alınan karar doğrultusunda 16 ilde yapılan “kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet” eylemlerinin, panellerinin ve tüm faaliyetlerin amacına ulaştığı gözlemi yapıldı. Cansu Kaya’nın öldürülmesinin ardından Özgecan Aslan’da olduğu gibi toplumsal kabarma oluşması ve yasa talebinin daha da keskinleşmesi yorumlandı. Platformun illerinde yapılan faaliyetler paylaşıldı.  Özellikle de seçimlerin hemen ardından Meclis’e sunulan Özgecan Yasası önerilerinin bu yasanın toplumda bulduğu karşılık olarak değerlendirildi. Koşulların gelmiş olduğu bu aşamada Türkiye toplantısında Platform, önüne nihai hedef olarak yeni Meclis döneminde Özgecan Yasası’nı kazanmayı önüne koydu.

Özgecan Yasası talebi sınırları aşıyor
Türkiye’de Platform’un, kadın cinayetlerini durdurmak için verdiği mücadele yalnızca Türkiye’deki illerde değil tüm dünyada yankı uyandırdı. Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin ardından, Afganistan, Irak ve Arjantin’de çok benzer şekilde öldürülen kadınlara sahip çıkmak için kitlesel eylemler gerçekleştirildi. Ayrıca Özgecan Yasası talebinin toplumda karşılık bulması ve yaygınlaşması yurtdışı basınını da harekete geçirdi. New York Times, Huffington Post, Corriere, Arte, Elle gibi çok bilinen yayın organlarında Platform Türkiye’deki kadınların talebini taşıdı. 
Özgecan Yasasını kazanma hedefi dahilinde de yurtdışında da çalışmalar yürütülecek.

Kadınlar yazın da tüm illerde çalışmaya devam ediyor
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kadınları yeni Meclis döneminde Özgecan Yasası’nı kazanmaya kararlı. Meclis açılana kadar Türkiye’nin hemen hemen tüm illerinde konuyu gündemde tutmak için faaliyet yürütmeyi, eylemler düzenlemeyi hedefliyor. Platform yakın zamanda eylem takvimini açıklayarak kamuoyuna duyuracak. 
 
 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel temsilcisi Gülsüm Kav:
5 sene önce platformumuzun kuruluşuyla başlayan bir mücadelenin olgunlaştığı ve sonuca bağlanacağı bir evredeyiz. Bu toplantı da bunun bir göstergesidir. Türkiye’nin birçok farklı şehrinden kadın arkadaşlarımızla birlikte burada somut kararlar aldık. Yaşanan sürece gelirsek 3 önemli gerçek var: Türkiye’de kadın cinayetlerinde mücadele metodumuz dünyaya örnek oldu. Aynı zamanda son dönemde ülkemizde kadın düşmanı AKP iktidanın geriledi  ve kadın meseleleri açısından ümit veren yeni bir meclisin oluştu.  Bu 3 unsur çok önemli gelişmelerdir. Bizim mücadelemizi ve yasa talebimizi de tüm toplum sahiplendi.Pekçok baro, STK, milletvekili meclise yasa önerileri sundu. Şuan yapmamız gereken, tüm bu süreci, olumlu imkanları toparlayıp sonuca götürmektir. Biz de Özgecan yasasını alacağız ve tüm kadın kardeşlerimize armağan edeceğiz.
 
 
 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim
Yürütme toplantımız çok başarılıydı, birçok siyasal konuya değindik. Hedefimz net, bunun yöntemlerini belirledik. Özgecan yasasının çıkması için yıllardır mücadele ettik. Geldiğimiz noktada Türkiye’nin dört bir yanından platform üyelerimiz ve tüm toplumla birlikte bu yasayı kazanacağız. Hatta bu süreci Türkiye’de olduğu kadar dünyadaki kadınlara da bir umut yaratacağını olacağını düşünüyorum. Hepimize kolay gelsin.
 
 

 
 
Platform Gaziantep ili yürütme üyelerinden Funda Korkmaz:
Toplantımız başarılı geçti, önümüzdeki günlere dair kararlar alındı. Gaziantep platform ekibi olarak bu kararlar doğrultusunda çalışmalarımıza, eylemlerimize devam edeceğiz.
 
 
 
 
Platform Tekirdağ ili yürütme kurulu üyelerinden Mine Engin Tekay:  
Toplantımız çok olumlu geçti, tüm kadınlar olarak çok güzel şeyler yapacağımıza inanıyoruz. Bizim sesimiz çığlık oldu ; kimse buna kulak tıkayamaz ; bizi duymazdan gelemez. Tekirdağ aydın bir şehir, yanımızda yerel yönetim CHP belediyesi var. Onların da desteğiyle çalışmalarımız devam edecek.


 
Platform Eskişehir ili yürütme kurulu üyesi Ezgi Köksal: Eskişehir öğrenci kentidir, toplumsal olaylara duyarlıdır. Ben Türkiye yürütmesinde gördüm ki olay ne sadece Eskişehir ne de öğrencilerle ilgili. Olay kadınlarımızın çığlığı ve kendi haklı hak arayışlarıdır. Sadece kadınların değil tüm insanların derdi olduğunu biliyoruz. Çünkü hepimiz bizi var edenin bir kadının olduğunun bilincindeyiz.
 
 
 
Platform Bursa ili yürütme kurulu üyesi Kübra Özkan: Biraraya geldiğimizde diğer illerde neler yapıldığını öğrendik, bu ufuk açıcı oldu. Her ilin ihtiyaçları farklı olsa da buradan çıkan sonuç birlikte ve eşzamanlı hareket etmektir. Biz Bursa ekibi olarak STK’ları ,kadın örgütlerini de  yanımıza alarak çalışacağız. Haklı çözüm önerilerimiz var , sanatsal faaliyetlerle de sesimizi duyuracağız. Bursa’da 3 Fİdan Parkı’nda haftada bir gün düzenli toplantı yapmayı planlıyoruz.
 
 
 
Platform Samsun ili yürütme kurulu üyesi Begümhan Yurt: Türkiye il temsilcilerinin biraraya gelmesi önümüzdeki süreçte adımlarımızı daha sağlam atmamızı sağlayacak. Samsun olarak ilçe örgütlerine ağırlık vereceğiz , yürütmede çıkan kararların uygulayıcısı olacağız. Kararlıyız , kadın cinayetlerini durduracağız.
 
 
 
Platform Amasya ili yürütme kurulu üyesi Çiğdem Atalay: Yürütme toplantısı bence çok verimli geçti.İllerin deneyimlerini paylaşımlarının yerel eylem planlarımıza yenilikler kattığını düşünüyorum.Bağiş kumbaraları fikri çok güzel.Yasanın kazanılması mücadelesinde son hamleyi yaparak;geniş ve etkili kitlelerle yeni eylem planları geliştirilecek.Amasya yerelinde öncelikle platform yürütmesine öncelikle genç arkadaşların katılımı ve platformun emek örgütleri,partiler ve demokratik kitle örgütlerinde tanıtılması sağlanacak. 
 
 
 
 
 
Platform İzmir ili yürütme kurulu üyesi Ayşe Kozan: Toplantımız çok verimli geçti.  İzmir olarak Van, Batman, Muş gibi diğer illerle görüşeceğiz ,iletişimde olacağız. Özgecan yasasının çıkması için meclise kadar gideceğiz. Benim babam annemi öldürdü , ben anneme doyamadım , başka insanlar annesine doysun diye bu mücadeleyi sürdüreceğiz, yasayı çıkaracağız.
 
 
 
 
Platform Ankara ili yürütme kurulu üyelerinden Nazan Köşek: Toplantımız verimli geçti. Tüm illerde gelişmeler var , gayet ciddi kararlar alındı. Yasasının meclise taşınması çok olumlu somut bir kararlarıdır. Ankara’da da buradan aldığımız güçle eylem yapacağız, stant açacağız, kararlıyız kadın cinayetlerini durduracağız.

 
 
 
Kadınlar Özgecan Yasasını kazanmakta kararlı
 
 
 
Toplantıda pek çok karar alındı
 
 
Her yaştan kadınlar önerilerini paylaştı
 
 
 13.7.2015

Mutlu Kaya'yı vurana ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi