Kadriye Kıstı ve Nazmiye-Kemal Çam davaları karar aşamasında
29.7.2015
Kızlarının eski kocası tarafından öldürülen Nazmiye ve Kemal Çam ile kocası tarafından öldürülen Kadriye Kıstı davalarının duruşması aynı gün Manisa Akhisar Adliyesi'nde görüldü. Her iki davayı da takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Akhisar Adliyesi'ndeydi. Kadriye Kıstı ve Nazmiye-Kemal Çam'ın ailelerinin yanısıra CHP Manisa milletvekili Tur Yıldız Biçer de eyleme katıldı.

 27 Temmuz Pazartesi günü Akhisar Adliyesi'nde iki kadın cinayeti davasının duruşmaları görüldü. Duruşmalardan önce Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Akhisar Adliyesi önünde eylemdeydi. Eyleme Nazmiye ve Kemal Çam'ın kızı Naciye Çam ile Kadriye Kıstı'nın kızı Pınar katıldı. Eylemde, kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet getirecek "Özgecan yasası"nın artık çıkarılması gerektiği vurgulandı. Eylemde konuşan Naciye Çam şunları söyledi: "Eski eşim beni tırpanla yaraladı. Annemi ve babamı ise tırpanla vahşice öldürdü. En ağır cezanın verilmesini istiyorum. Bu ülkede kadınlar artık öldürülmesin." Eyleme katılan Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ise, kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbetin yasalaşması mücadelesinin yanında olduğunu vurgulayarak, meclisten kadın cinayetlerini durduracak Özgecan Yasası gibi yasaların çıkması için çalışacağını belirtti. Eylemde basın metnini Platform adına Hayriye Hacet okudu. Savaşa sürüklenildiğini hatırlatan Hacet, kadınlar olarak savaş istemediklerini belirtti.

Manisa'nın Kırkağaç İlçesi'nde 7 yıl önce boşandığı eşi Naciye Çam'ın evine saldıran, Naciye Çam'ı tırpanla ağır yaralayan, anne ve babası Nazmiye ve Kemal Çam'ı ise öldüren Hayrullah Özdemir'in yargılandığı davada karar aşamasına gelindi. Duruşmada mütalaa veren savcı, katilin ceza indirimlerinden yararlandırılmamasını istedi. Katilin savunmasında eski eşi Naciye Çam'ı arkasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve milletvekillerinin olduğunu, bu nedenle mağdur olduğunu söylemesi dikkat çekti. Karar duruşması 8 Ekim'de Akhisar Adliyesi'nde görülecek.
 
Yine Kırkağaç'ta kocası tarafından öldürülen Kadriye Kıstı davasında da savcı mütalaa verdi. Savcı katilin tasarlayarak ve eşe karşı kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını istedi. Ayrıca duruşmada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahillik talebi de kabul edildi. Kadriye Kıstı davasının karar duruşması ise 8 Eylül tarihinde Akhisar Adliyesi'nde görülecek.