Platform'un müdahilliği Yargıtay'da onandı
1.7.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun midahil olarak takip ettiği ve katilin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığı dava Yargıtay'da onandı.Böylece Yargıtay ilk defa Platform'un müdahillik talebini onadı.

İzmir'de 5 yıl önce Hamdi Ayri isimli kadın katili bankada çalışan Esra Yaşar, ardından üniversite öğrencisi Ayşe Selen Ayla, ve Azra Has’ı tasarlanmış cinayetler işleyerek öldürdü.  İzmir 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davayı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu müdahil olarak takip etti. Mahkeme tarafından 3 kez ağırlaştırılmış hapis olarak verilen cezayı Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi onadı.


Platform’un müdahilliği ilk kez Yargıtay’da onandı 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahil olarak takip ettiği davalardan biri böylece ilk kez Yargıtay’dan onanmış oldu. Bu karar kadın cinayetleri davalarında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahilliği için örnek teşkil edecek. Ayrıca kadın katiline verilmiş indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının onanmış olması örnek bir karardır.

Kadın ve nefret cinayeti davaları için örnek karar 
Öldürülen kadınlardan Azra Has transeksüel olduğu için ödlürülmüştü ve Siyah pembe üçgen İzmir LGBT Dayanaşma Derneği davayı müdahil olarak takip etmişti. Kadın ve LGBT derneklerinin kadın ve nefret cinayetleri davalarına müdahilliğinin kabulü için örnek teşkil eden bu karar bu davalarda bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir.