Kadın gazetecilerden çağrı var
1.7.2015
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın Komisyonu, “Cinnet değil cinayet” başlıklı bir açıklamayla gazetecilere “Haberlerimizde şiddeti meşrulaştıran, olağanlaştıran ifadelerden artık vazgeçmemiz gerekiyor” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın Komisyonu, “Cinnet değil cinayet” başlıklı bir açıklamayla gazetecilere “Erkek şiddetini, kadın cinayetlerini meşrulaştırmaktan vazgeçin” dedi.

 
Son 10 gün içinde gazetelerde yer alan erkek şiddeti haberlerinden örnekler veren kadın gazeteciler, cinayet haberlerindeki “cinnet getirdi” söylemine dikkat çekti.
 
Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre, “cinnet”in anlamını açıklayan TGS Kadın Komisyonu, haberlerdeki söylemi eleştirerek meslektaşlarına “Kadınları katleden tüm bu erkekler ‘delirmiş’ olabilir mi? Mesele bu kadar basit mi? Bu şekilde cinayeti meşrulaştırmış olmuyor muyuz?” diye sordu.
 
Kadına yönelik erkek şiddetinin “delilik”le, “bir an için delilik belirtisi göstermek”le açıklanacak bir oldu olmadığına dikkat çekilen açıklamada “Bu ayrımcılığı, şiddeti, cinayetleri meşrulaştıran, olağanlaştıran ifadelere haberlerimizde ve yazılarımızda yer vermekten artık vazgeçmemiz gerekiyor” denildi.