Konya'da kadın cinayetlerine karşı açıklama gerçekleştirildi
4.8.2015
Konya'da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İHD( İnsan Hakları Derneği), HDP( Halkların Demokratik Partisi) kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklama yapan İHD, HDP VE Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 'İnan hakları mücadelesinde kadına yönelik her türlü ayrımcılığı, emeğine, bedenine, kimliğine yönelik şiddeti reddediyor, demokrasiye ve eşit vatandaşlığa gönülden bağlı olan herkesi omuz omuza mücadeleye çağırdı.

 
İHD Konya Şubesi Kadın Hakları Merkezi, HDP Kadın Meclisi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Fatma Coşkun'un, Gamze Güler Koyuncu'nun, Özlem Köylü Deveci'nin ve bu kadınlar nezdinde ırk, dil, din, mezhep ayrımı yapmaksızın şiddete uğramış tüm kadınların acısını paylaşıyoruz. Faillerinin adil bir şekilde yargılanarak şiddet vakalarını caydıracak cezalar almaları hususunda sürecin takipçisi olacağız. Sorumluluk sahibi olan tüm kişi ve kurumları bu konuda gelişen ortak duyarlılık etrafında kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran toplumsal siyasi ve hukiki süreçlerle etkin bir şekilde mücadele edilmesi için harekete geçmeye davet ediyoruz. Erkek adalet değil gerçek adalet sağlanıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.
 
Basın açıklamasına Konya'da öldürülen Dilber Keskin'in babası Fikret Keskin ve yine Konya'da öldürülen Fatma Coşkun'un annesi Ayşe Ayaz'da katıldı.