Seda Camgöz'ün ilk duruşması Yalova'da görüldü
6.8.2015
Yalova'da Sefabey Caddesi'nde 6 Mayıs 2015 tarihinde eski eşi B.D. tarafından sokak ortasında 9 yerinden bıçaklanarak öldürülen Seda Camgöz'ün davasının ilk duruşması Yalova Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Aileyle başından beri iletişimde olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye bahçesinde basın açıklaması yaparak Seda Camgöz'e sahip çıktı.

Bugün (5 Ağustos Çarşamba günü) saat 09:00'da görülen davada sanık ve tanıklar dinlendi. Katil zanlısı B.D., "Barışmak istiyordum ama babası engel oluyordu.", "Babası şehri terk etmem için beni tehdit etti.", "Psikolojik tedavi görüyorum, rapor istiyorum" gibi ifadelerde bulunarak indirim almaya çalıştı.

 
Camgöz'ün babası ise katil zanlısının kızına daha önce de bıçak çektiğini söyledi. Bunun üzerine Seda'nın savcılıktan iki defa koruma istediğini fakat darp raporu olmadığı için koruma verilmediğini belirtti. 
Katil zanlısının, duruşmanın gizli olarak sürdürülmesi, basına kapatılması gibi talepleri reddedildi. Ve 27 Ekim 2015’e ertelendi.

“Özgecan yasası çıksın”
Bu sırada davayı takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Yalova'da bulunan diğer kadınlar dernekleri 10:30'da adliye bahçesinde yaptıkları basın açıklamasında "Çözüm için ilk adım olarak gördüğümüz talep; Türk Ceza
Kanunu'nda "kadın cinayeti" teriminin yasal statü kazanmasıdır.
 
Kadın cinayetlerinin sürmesine sebebiyet veren indirimler kaldırılmalı, madde "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası"olarak düzenlenmelidir. Kadın cinayetlerinde evrensel adalete uygun olan düzenleme, 'ağırlaştırılmış müebbet'tir." ifadesinde bulunarak Özgecan Yasası'nın çıkarılmasının gerekliliğine değindiler.
Eylem "Asla yalnız yürümeyeceksin" sloganıyla sonlandırıldı.