ODTÜ'de Kadın Cinayetleri Paneli
12.3.2013
Bugün(12.03.2013)tarihinde saat 18:00'da ODTÜ de kadın cinayetleri konulu bir panel gerçekleşti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platform Türkiye Temsilcisi Gülsüm Kav ve CHP Milletvekili Melda Onur'un konuşmacı olduğu panelde kadın cinayetleri ve kamu kurum ve kuruluşlarının konuya yaklaşımı, koruma yasası ve uygulama yöntemi, cinayetlerle mücadele yöntemleri tartışıldı. Yapılan panele ayrıca Ankara'da öldürülen Sevda Sonay'ın halası Gülten İşeri, sığınmaevi yöneticileri ve çok sayıda katılımcı vardı.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Türkiye Temsilcisi Gülsüm Kav sunumunda platformun ilk kuruluşundan itibaren nasıl bir yol katettiklerinden bahsederek öldürülen kadınların aileleri ile birlikte nasıl çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

 
Kadınlar iş gücünün dışında 
Gülsüm Kav ayrıca konuşmalarında şunlara değindi: ‘Platform için iki esas gündemin söz konusu olduğunu bunların biri koruma kanununun uygulanması, ikinci önemli husus ise platformun Adalet Bakanlığına verdiği ceza kanunu somut ek madde önerisi. Koruma kanunu ile ilgili görev Devletin uygulamaya sokmasıdır. Türkiye’de kadın işsizliği % 70’lerde bu kadınlar iş gücünün dışında tutuluyor, bu durum kadınların kamusal alandaki sıkıntısı, diğer sıkıntı ise kadınların yaşam hakkı ihlali. Başbakan, Cumhurbaşkanı, içişleri Bakanı, Emniyet kadın cinayetleri konusunda görevlerini yapmalı, bütün kamu kurumları görevlerini yapmalıdır. Türkiye’de kadın cinayetleri alarm veren acil bir olgudur. Platform olarak bizlerde 8 Martları kutlayabilir hale gelmek istiyoruz bu 8 Mart’ta bile kadın cinayeti haberleri aldık. Tek isteğimiz Türkiye’de gerçek 8 Martların yaşanabilir olması’.
 
Yönetmeliğin eksiklerini kadınlar düzelttirecek
CHP Milletvekili Melda Onur: ‘Bizler Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nu ne kadar çok dillendirirsek yakınlarını kaybeden aileler o derece adres bulur. Meclisteki 24.dönemi ben kadının nasıl yaşaması gerektiğine ayar veren bir dönem olarak hatırlayacağım. 5 çocuk doğurun, sakın boşanmayın, aile olun denilerek kadın şiddet görecek, boşanmaya çalışacak Devlet büyükleri boşanmayı bir suç olarak görecekler böyle bir anlayış olamaz. Birilerinin kadının nasıl yaşayacağı ile ilgili karar vermeye çalışmamaları lazım. Platformun yayınlamış olduğu rapordaki verilerden şunlar dikkatimi çekmişti; kadının öldürülme nedenleri arasında boşanma isteği ve kendi hayatı hakkında karar verme isteği etkili oluyor verilere göre işte bu muhafazakar algı ve kadına uygulanan basıncın nedenidir. Kadın Bakanlığının isminden bile kadını kaldırdılar şimdi bütün düzenlemeleri aileye yönelik ele alıyorlar’ diyerek yapılan panelde şu önerileri getirdi; 9 ay sonra yürürlüğe giren koruma yasasının yönetmelik kısmının eksik yanlarını kadın örgütleri ile birlikte düzenlemek, kadın katillerine ağır ceza verilmesi talebi için gerekli düzenlemenin yapılması, 7 Mart gününü öldürülen kadın kardeşlerimizi anma günü için yasa teklifi verebileceklerini belirtti.
 
Ağır ceza istiyorum
Gülten İşeri: "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte mücadele yürüten, Ankara’da öldürülen Sevda Sonay’ın halası Gülten İşeri yaptığı konuşmasında ‘Sevda’nın çocukları yetim kaldı. Cinayetlere çözüm bulacak olan Devlet nerede?. Sevda’nın katiline ağır ceza istiyorum Adalet nerede? Kimse bana olmaz demesin bizim başımıza geldi herkesin başına da gelebilir bugün olmuş hala bunun acısını çekiyoruz. Her yerde sesimizi çıkarmaya çalışıyoruz Başbakan nasıl oluyor da bizi duymuyor?"